A C-vitamin rkellenes hatsrl elszr a hetvenes vekben jelentek meg tanulmnyok, de ksbb ezt a felttelezst senki sem tudta megersteni. A legutbbi tanulmnyok, amelyek az amerikai tudomnyos akadmia hivatalos folyiratban ( Proceedings of the National Academy of Sciences) jelentek meg azonban arrl szmoltak be, hogy laboratriumi krlmnyek kztt szimulltk az intravns injekci hatsait. A rkos sejtek fele elpusztult a beavatkozs hatsra, mg a kontrollcsoportba tartoz egszsges sejtekre a kezels nem volt hatssal. A lymphoms sejtek klnsen rzkenyek voltak a beavatkozsra, hiszen kzttk teljes volt a pusztuls. A hatsos adag krlbell 4 milliml volt, s ez a koncentrci sokkal magasabb, mint amit a szjon t val gygyszerezssel el lehet rni, de intravnsan a kezels knnyen megoldhat.
A kutatk nem tudtk megmagyarzni, hogy mi hozta ezeket az eredmnyeket. Dr. Mark Levine, a kutatcsoport vezetje elmondta, hogy a kezels hatsossgt meg kell ersteni, mieltt betegeken alkalmaznk. (Erre klnben van mr gyakorlat, hiszen alternatv gygytk mr j ideje adnak nagy mennyisg C-vitamint rkos betegeknek.) Levine szerint a C-vitamin rk ellen val bevetse azrt is klns vatossgot kvn, mert a szer hasznlata nagyon ellentmondsos volt a mltban s igen sok rzelem is tapad hozz.
Henry Scowcroft, a brit rkkutat kzpont vezet szakrtje szerint is vatosnak kell lenni, mert nincs mg megdnthetetlen bizonytk a C-vitamin hatsossgra. „Ez a munka mg egy nagyon korai szakasznl tart. Nagyon sok gretes ksrletet ismernk, amelynek sorn a kezels hatsra a rkos sejtek elpusztultak, de amikor embereken vgzett teszteken kellett volna a hatsossgot bizonytani, az nem sikerlt. Azt azonban biztosan tudjuk, hogy a megfelel, kiegyenslyozott dita, amelyben sok friss gymlcs s zldsg van segt a rk legyzsben.”