Étkezde : A szezon királynője: a spárga |
A szezon királynője: a spárga
2007.07.03. 17:12
A legnagyobb tápértékű zöldség a spárganövény fiatal hajtása, amit sípnak hívnak. A francia spárgasíp színe ibolyaszínű, de az íze ugyanolyan, mint a fehéré. A zöld spárga úgy „születik”, hogy a növény kibújik a földfelszín alól, és a napfény hatására színt vált. Áprilistól júniusig tart a szezonja.
Főételekhez a legjobb egyforma méretű, világos, lédús, közepesen vastag sípokat vásárolni. Lehetőleg még aznap használjuk fel, mert egy nap alatt a hűtőszekrényben tárolva is sokat veszít értékéből. Ha salátát, levest vagy főzeléket készítünk, arra az olcsóbb, vékonyabb sípok is alkalmasak.
A spárga sok ballasztanyagot, fluort, E-, B-, C-vitamint tartalmaz, valamint folsavat, káliumot, kálciumot, vasat, foszfort. Kalóriaértéke 100 grammonként mindössze 105 KJ, azaz 25 kcal. Tehát fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlott. Sokféle étel készíthető belőle, még koktélokhoz is használják, zöldségtálhoz, levesekhez díszítésként. Jellegzetes aromáját akkor tudjuk megőrizni, ha nem nyomjuk el karakteres fűszerekkel. Spárgarétes zöldspárga mártással és spárga pesztóval
|
Négy személyre számoljunk 20 deka fehér és 10 deka zöld spárgát, egy egész, filézett csirkemellet, 2 deci tejszínt és kevés ételkeményítőt a sűrítéshez, 1 deci olívaolajat, pár csepp balzsamecetet, 2 deka fenyőmagot.
Fogjunk egy csomag réteslapot is, és készítsünk elő sót, borsot és grillfűszert a csirke ízesítéséhez. Először megtisztítjuk a spárgát a speciális spárgapucolóval, vagy ha az nincs, akkor a kétélű zöldségtisztítóval. Vékonyan meghámozzuk, és a fás részénél, ahol roppan, letörjük. Citromos, cukros sós vízben főzzük meg a fehér spárgát, és abban hagyjuk kihűlni. Akár állhat is egy napot, de tovább ne, mert szivacsossá válik.
A zöldspárga tisztításával egyszerűbb a dolgunk, mert nem kell meghámozni, csak a fás végét letörni. Sós vízben főzzük meg, amit később – a színezőanyagai miatt - pástétomok, hidegkonyhai ételek díszítéséhez használhatunk fel.
A fehér spárgát megtisztítjuk és megfőzzük. Levéből készítjük a mártást, úgy, hogy a felére forraljuk-sűrítjük, majd hozzáadjuk a tejszínt, és mártás sűrűségűre főzzük. Ezt egy tányérra szépen kisimítjuk, ez lesz ételünk alapja.
Ezután összeturmixoljuk a leforrázott, megfőzött, lecsepegetett zöld spárgát a fenyőmaggal, az olívával, a sóval, és a balzsamecettel, és ezzel a pesztóval meglocsoljuk a tányéron lévő fehérspárga mártást.
A fehér spárgát lecsöpögetjük. A réteslapot megolajozzuk, öt-hat spárgát összefogunk, betekerjük a lapokba, és rózsaszínűre sütjük.
A csirkemellet felszeleteljük, sózzuk, fűszerezzük, majd olívában megsütjük. Ráhelyezzük a fehérspárga mártásra, arra pedig egy szelet spárgás rétes kerül. Ha toronyként akarjuk tálalni, akkor arra ismét egy szelet csirke kerüljön. Nem igényel különösebb díszítést, mégis látványos és ünnepélyes az étel.
SZ.K.
|