Az átlagember fején mintegy tízmillió Malassezia globosa található, s ez a hatalmas mennyiségű gomba az emberi fejbőrben termelődő faggyún élősködik. Ez a faggyú védi és teszi vízhatlanná a hajat és a fejbőrt, valamint megakadályozza kiszáradásukat, megmerevedésüket, széttöredezésüket.
A kutatás során kiderült, hogy ez a gomba enzimekkel és egy savas vegyülettel bontja le a faggyút, s ez utóbbi a fejbőr legfelső rétegén áthatolva a bőrsejtek gyorsabb leválását eredményezi: így keletkezik a korpa. Becslések szerint az emberiség fele szenved a korpától, főként a férfiak. A mai korpaellenes samponok ugyan mérséklik a korpásodást, azaz a gombás fertőzést, de száz százalékos védelmet nem nyújtanak.
Csupán 5 évvel ezelőtt fedezték fel, hogy a legtöbb korpásodást ez a gomba okozza. A nemzetközi kutatócsapat tagjai tíz liternyi ilyen gombát sarjasztottak egy tartályban, folyékony nitrogénben lefagyasztották, s ezután apró darabokra törték, és vonták ki belőle a DNS-t. A Malassezia globosa, mint kiderült, a legegyszerűbb organizmus, amelyet eleddig genetikailag feltérképeztek. Génállománya 300-szor kisebb, mint az emberé: 4285 génből áll.
A kutatásról az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratában (PNAS) jelent meg tanulmány.
MTI