Brnyhiml (varicella)
2007.05.28. 18:17
A gyermekkor egyik leggyakoribb betegsge. Felntt korban veszlyesebb-kellemetlenebb.
A betegsg
A vdoltsok korban a brnyhiml az egyik leggyakoribb fertz gyermekbetegsg. Az enyhe lefolys, jellegzetes, hlyagos kitssel jr, lzas megbetegedst - csakgy, mint az vsmrt - a varicella zoster nev vrus okozza. Az emberek 85-90%-a felnttkorra tesik a fertzsen.
A betegsg rendkvl raglyos: cseppfertzssel terjed, s hasznlati trgyak is kzvetthetik. A lappangsi id - krlbell 14-21 nap - utn jelentkeznek az els kitsek. A beteg azonban mr 1-2 nappal a jellegzetes foltok megjelense eltt is fertz. Ha valaki elkapta a betegsget, ltalban kt htig nem panaszkodik, amg a vrusok a szervezetben szaporodnak. Brnyhimls jrvnyok kialakulsa leginkbb a tli s tavaszi hnapokra jellemz, lefolysi ideje 1-2 ht.
A viszket pttyk mellett gyakori a nem tl magas lz (37,5-38,5 C), a gyengesg, tvgytalansg s hasfjs. A brnyhimls gyermekek a viszkets hlyagok miatt igen nygss, nehezen kezelhetv vlnak. Gyakori tapasztalat az is, hogy csaldon bell a msodikknt megbeteged gyermeken lnyegesen tbb hlyag jelentkezik, a harmadiknak pedig mr a bre szne is alig kivehet a sok hlyag miatt.
A kitsek jellegzetesek. Elszr sznes gombostfejnyi foltok (makulk), majd gbcsk (papulk) szlehetk, amelyeken tbbnyire egy napon bell megjelennek a harmatcseppre emlkeztet hlyagok (vezikulk). A hlyagok testszerte mindentt, a hajas fejbrn, a trzsn, a tenyren, a talpon, st, mg a nylkahrtykon, pldul a szjban is megjelenhetnek. A szerencssek tvszelik pr tucat hlyaggal, de 4-500 brjelensg sem ritka. A vezikulk bennke kt-hrom napon bell megzavarosodik, gennyess vlik (pusztula), kzepe behzdik majd prkk szrad. A gygyulst kimondani a prkk levlsa utn lehet, de maguk a prkk mr l krokozt nem tartalmaznak.
Gyermekkorban a brnyhiml tbbnyire komplikcik nlkl tvszelhet, enyhe lefolys, br igen kellemetlen tnetekkel jr fertzs. Azonban serdlkortl kezdve slyosabb lehet a betegsg, valamint szvdmnyei is gyakrabban fordulnak el. A varicella vrussal szemben fokozott veszlynek vannak kitve a vrands desanyk s az jszltteik, az immunhinyos emberek, a gyerekekkel foglalkoz pedaggusok s az egszsggyben dolgozk.
A varicella tvszelse letre szl immunitssal jr ugyan, de ez az immunits az vek mlsval megkopik. A brnyhimln tesettek szervezetben mg hossz vekig lappang a vrus a gerincoszlop melletti idegdcokban, s az immunits gyenglsvel - fleg idsebb korban, daganatos megbetegeds, AIDS, kemoterpia esetn - vsmr formjban jelentkezik.
Szvdmnyek
A brnyhiml az egszsges letmdot lk esetben sem tekinthet minden esetben rtalmatlan betegsgnek. A varicella - hasonlan a tbbi humn herpesvrus-fertzshez - tmeneti, de nem elhanyagolhat immunrendszeri gyenglssel jr, gy akr egy tdgyullads lefolysa is slyosabb formban zajlik, mint a brnyhimlt okoz vrus nlkl ez vrhat lenne.
A viszket pttyket a gyerekek sokszor elvakarjk, ezltal elfertzve a brfelletet. Nem gyakran, de elfordul, hogy ezekbl az elvakarsokbl idrl-idre komolyabb fertzs alakul ki, amit mr csak a gyermek antibiotikum kezelsvel lehet rendbe hozni.
Ritkbb idegrendszeri szvdmnyknt a kisagyat rint komplikci, azaz a cerebellitis rdemel els helyen emltst. A riaszt tnetek (szdls, jrskptelensg) ellenre igen jindulat, minden beavatkozs nlkl is 2-3 ht alatt gygyul betegsgrl van sz. Elfordulhat a nagyagyat rint, slyos lefolys varicella agyvelgyullads (encephalitis) is, amelyre a tarts eszmletzavar, a nehezen kezelhet generalizlt grcsrohamok, esetenknt krgi vaksg jellemz. A neurolgiai szvdmnyek egyik ritka, jindulat, m igen kellemetlen formja a Ramsey-Hunt-szindrma, amely a dobhrtyn lthat apr kitsekkel s azonos oldali arcidegbnulssal jr. A Reye-szindrma ritka, de nagyon slyos szvdmny, csaknem mindig 18 ven aluliakban lp fel s 3-8 nappal a kitsek megjelense utn kezddik.
A varicella irnti fogkonysg ltalnos. Ha a fertzs nem kisgyermekkorban, hanem serdl- vagy fiatal felnttkorban lp fel, a tapasztalat szerint elhzdbb s slyosabb a lefolys, s igen sok brjelensg vrhat, klnsen akkor, ha az illet felntt dohnyzik, alkoholista vagy kbtszerfogyaszt.
Megelzs
A brnyhiml ktflekppen elzhet meg: aktv s passzv immunizcival.
A passzv immunizci sorn specifikus immunglobulint (varicella-zoster immunglobulin) juttatnak a beteg szervezetbe. Bizonytalan hatkonysga, kltsgessge s a hats tmeneti tartama miatt napjainkban alkalmazsa httrbe szorult. Gyakorlatilag csak krhzi elltsra szorul betegek, pldul kezdd anyai varicella esetn az jszlttek szmra javasoljk elssorban.
Az aktv megelzsre vdolts formjban tbb mint kt vtizede lehetsg van. Az els, l, gyengtett (attenult) varicella vakcint a japn Takahashi professzor s munkacsoportja fejlesztette ki, amelynek mdostott vltozatait azta a vilg tbb orszgban, gy Magyarorszgon is trzsknyveztk. A haznkban mg kevsb ismert vakcina a nem ktelez vdoltsok kz tartozik. Hatkony, tarts immunits kialaktsra alkalmas s kevs mellkhatssal jr. Vdoltssal a brnyhiml szvdmnyeivel egytt megelzhet: gy az letkor elrehaladtval kialakul betegsg slyosabb lefolysa kivdhet, valamint a veszlyeztetett csoportokkal gyakrabban rintkezk egszsge is megtarthat. A vilg tbb orszgban mr (pl. USA, Kanada, Uruguay, Japn, Korea, Finnorszg) ez a vdolts mr az letkor szerint, minden gyermeknek ajnlott vdoltsok kztt is szerepel. Oltssal meggtolhat a jrvny kialakulsa gyermekintzmnyekben s egyb zrt kzssgekben. Alkalmazsval az oltottakban ritkbb a felnttkori vsmr elfordulsa, valamint slyossga cskkenthet.
A vdolts kilenc hnapos kortl adhat. 12 ves korig 1 olts, mg 13 ves kor felett 2 olts szksges a 100%-os vdettsg elrshez. Brmilyen ms vdoltssal egytt beadhat, de csak ellenttes oldalra vagy karba. Nem szvhat ssze egy fecskendbe egyik oltssal sem. A ktelez vdoltsok kzl beadhat a kanyar-rubeola-mumpsz elleni oltssal, s a jrvnyos gyermekbnuls elleni Sabin-cseppekkel. Oltssal 15-20 nap alatt alakul ki a vdettsg, mg a brnyhiml lappangsi ideje 14-21 nap. 72 rval a fertzs megkapsa utn a vdolts elvileg mg hatsosan megelzheti a betegsg kialakulst.
Leend anyk figyelmbe
Bizonyos lethelyzetekben nagyon kockzatos megbetegedni brnyhimlben. Ilyen lethelyzet a terhessg is, hiszen a fertzs mind a vrands desanya, mind a magzat szmra fokozott kockzatot jelent. A vdolts alkalmazsa ezrt klnsen ajnlott a betegsgen t nem esett, mg szls eltt ll fiatal nk szmra, minimum 3 hnappal a teherbe ess eltt. A tapasztalatok azt mutatjk ugyanis, hogy azonos kor terhes s nem terhes nket sszehasonltva brnyhimls megbetegeds esetn a tdt rint szvdmnyek kockzata az elbbiekben kb. tzszer nagyobb.
Azok a gyermekek, akik mhen bell vszeltk t az anyai brnyhimlt, bizonyos mrtkben vdettnek tekinthetk. m ezeknek a gyermekeknek nagy valsznsggel vsmrk alakul ki csecsemkorban vagy kisgyermekkorban. A megfigyelsek szerint ezek lefolysa enyhe, antivirlis kezels nem szksges, s a vdettsg a ksbbiekben mr tarts.
A brnyhiml magzatkrost kockzata a terhessg els hrom hnapjban jelents, ilyenkor - a baba szervfejldsnek idszakban - ugyanis komplex, az idegrendszert, a ltst, a hallst, a szvet, a vgtagokat rint, gygythatatlan fejldsi rendellenessg alakulhat ki.
A harmadik hnaptl tvszelt anyai brnyhiml magzati kockzata mr csekly. A szlets krli idszak jelent ismt nagy kockzatot a szletend gyermekre akkor, ha a kismama a szls eltt t napon bell vagy kt nappal utna betegszik meg brnyhimlben. Ilyen esetben ugyanis nagy vrusmennyisg juthat a magzatba, aki vilgra jn, mg mieltt az anya termelte ellenanyagokhoz hozzjutna. Ezeknek az jszltteknek az esetben slyos lefolys fertzsre lehet szmtani 10-12 napos korban, mely megfelel ellts nlkl az esetek 30%-ban halllal vgzdik.
Nem ritka eset, amikor az jszltt a testvrtl kapja el lete els heteiben a brnyhimlt. Ilyenkor a vrhat varicella mindenkppen kisebb kockzat, mint a mhen bell szerzett. Lefolyst nagy mrtkben befolysolja az, hogy az desanya volt-e mr brnyhimls s tud-e szoptatni. Ha vdett s szoptat, akkor minden esly megvan arra, hogy az jszltt fertzse enyhe lefolys legyen, ha nem, akkor szksg lehet antivirlis kezelsre. Utbbi esetben az desanya is kaphat brnyhimlt, annak minden kockzatval.
A terhessg alatt kialakul vsmr semmilyen kockzatot nem jelent a magzatra nzve, mert a vrus nem kerl a vrramba. A kismama szervezetben termeld ellenanyag a ksbbiek folyamn vdhats lehet az jszlttre, klnsen akkor, ha a csecsem szopik.
|