A tojásérzékenység
2007.06.28. 19:38
A táplálkozási allergiák között talán a leggyakoribb, hogy valamilyen fehérje vált ki allergiás reakciót a szervezetben. Ilyenkor a beteg emésztőrendszere nem tudja bontani az idegen fehérjét. Leggyakrabban a tejfehérje bontása okoz problémát, de gyakori a tojásallergia is.
Előfordulhat, hogy átmenetileg a szervezet semmilyen állati fehérjét nem képes feldolgozni, ilyen esetben egészen speciális diétára kényszerül a beteg. A tojásban is számos allergizáló fehérje van. Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy miután a tyúktojás fehérje-összetétele meglehetősen hasonló a többi szárnyaséval, ezért nem helyettesíthetjük más tojással, mivel minden valószínűség szerint az is allergiás reakciót fog kiváltani.
A tojásallergia tünete a többi ételallergiához hasonlóan lehet bőrkiütés, felső légúti panaszok, állandósult köhögés, asztma, de felléphet egészen súlyos allergiás reakció is. Nagyon gyakori jelenség, hogy aki allergiás a tojásra, az a madártollat sem bírja. Míg a tejfehérje-allergia, ha kisgyermeknél alakul ki, általában a diétával gyógyítható, és viszonylag rövidebb idő – egy-két év – alatt a gyerekek többsége ki is növi, a tojásallergia általában sokkal lassabban múlik el, illetve az esetek nagy részében egész életen át kíséri a beteget. Előfordulhat, hogy a tojássárgája vagy a főtt, esetleg sült tojás nem okoz panaszt, ezt azonban csak orvosi utasításra és ellenőrzés mellett szabad kipróbálni.
A tojásmentes diéta viszonylag egyszerűen megoldható, hiszen a gyakorlatban csak a tészták és a sütemények fogyasztásával kell vigyázni. Tojásmentes tésztát már lehet kapni speciális üzletekben, ahol például lisztérzékenyek számára készült élelmiszereket is árulnak, de egyre több nagy élelmiszer-áruház is tart ilyen készítményeket. Kapható már kémiai úton előállított „tojáspor” (ez természetesen nem tartalmaz tojást), amelyet a süteménytésztához keverve remekül lehet használni. Házilag elkészíthetünk így gyakorlatilag bármilyen süteményt, de akár a levestésztát is. Ha azonban ez nem áll rendelkezésünkre, akkor hagyományosan étkezési keményítővel szokták pótolni az ételekben, például a palacsintatésztában vagy a szilvásgombóc tésztájában a tojást.
|