„Ne legyenek illziink, teleink mr rg nem azok, amik valaha voltak: a kellemes eperz egy ausztrl fa frszpornak ksznhet, a kkuszzt egy gomba termeli, a barack zt a ricinusbl nyerik, a citromt egy penszgombbl, a marcipnt pedig kivlan lehet helyettesteni a zldborsval” – vg rgtn a kzepbe Benda Judit, egszsgtancsad, gygyszersz, aki szerint rzkeink manipullsra egy egsz hatalom szervezdtt: az zipar.
|
A szakember szerint az lelmiszerek alkotrszein bell a legjobban az adalkanyagok csoportjt szelektljk s vizsgljk: tizenngy fle lelmiszercsoport van, amit mint allergnt kztelez megjellni a csomagolson, s ezek kztt csak egyetlen adalkanyag tallhat. Csak olyan anyagok felhasznlst engedlyezik, ami nem kros: alapvet kvetelmny, hogy az adalkok az emberi szervezetre rtalmatlanok legyenek, tovbb hogy hasznlatuk a fogyaszt szempontjbl is elnykkel jrjon. Ilyen kedvez hats lehet az lelmiszerek tprtknek megrzse, a fogyaszthatsg idtartamnak nvelse, az lvezeti rtk s a minsg javtsa, az elllts gazdasgosabb ttele. A mestersgesen ellltott anyagok mellett olyan termszetes kiegsztk is az E-szmmal elltott rendszerbe tartoznak, mint a C-vitamin, illetve a bta-karotin, lecitin, amelyeknek fontos szerepk van az egszsgnk megrzsben. Engedlyezs eltt pedig minden anyagnl elvgezik a toxikolgiai vizsglatot.
De lssuk, mibl is gazdlkodhat az lelmiszeripar. Az E-szmok (az uniban engedlyezett adalkanyagok rvid jellsei) rendszert a hatvanas vekben hoztk ltre, ugyanis az lelmiszerek csomagolsn ktelez lett az sszettel feltntetse, gy rvidebb, kdszer elnevezsre volt szksg. A rvidts leegyszerstette a bonyolult kmiai megnevezseket, s egyszerbb tette az lelmiszerekben tallhat kiegszt anyagok csoportostst. A hatlyos szablyozs szerint „adalkanyag minden olyan, lelmiszerknt nmagban nem fogyasztott s jellemz lelmiszer-sszetevknt nem alkalmazott anyag – tekintet nlkl arra, hogy van-e tprtke vagy sem –, amelyet az adott lelmiszer gyrtsa, feldolgozsa, elksztse, kezelse, csomagolsa, szlltsa s trolsa sorn technolgiai clbl szndkosan adnak az lelmiszerhez” – mondja ki a Magyar lelmiszerknyv 1-2-89/107 sz. elrsa.
A szmozs a Nemzetkzi Szmozsi Rendszer (International Numbering System, INS) gyakorlatt kveti, amit a Codex Alimentarius bizottsg llaptott meg. (A bizottsg clja, hogy az egsz vilgra kiterjed egszsggyi szabvnyokat dolgozzon ki s hangoljon ssze, valamint irnymutatsokat s ajnlsokat fogalmazzon meg tbbek kztt az lelmiszer-adalkanyagokra is.) "Igaz, az INS-adalkanyagoknak csak egy rszt engedlyezte az Eurpai Uni, de ez mg gy is jval tbb, mint amit azeltt Magyarorszgon hasznltunk" – tudtuk meg az OTI szakembertl. Magyarorszg unis csatlakozsa ta a hazai gyrtk is tbb adalkanyaggal "javthatjk" termkeiket.
Minsg s mennyisg
Benda Judit nem ltja olyan megnyugatnak a helyzetet, mint az OTI. "Fstls helyett mfsttel permetezik a sonkkat, szalonnkat, kolbszokat, s mivel az nem tartst, megoldjk ezt is adalkanyagokkal." A hsiparban hasznlatos E-szmok listja igencsak terjedelmes: a tartstszerektl kezdve a hspuhtkon, antioxidnsokon t egszen a cukorig minden ltez llagjavtt belekevernek ezekbe a termkekbe. Az lelmiszeripari "mrgek" kros mellkhatsainak listja mg ennl is hosszabb: idegrendszeri, emsztszervi megbetegedseket, rkot, allergis rohamokat okozhatnak – lltja klnfle vizsglatok eredmnyei alapjn. Benda szerint pldul a pcs, amely konyhasbl, illetve ntrium-nitritbl ll – ez utbbi szp piros sznt ad a hsnak – "kzismert mreg", a nitrit ugyanis ersen rkkelt nitrzaminokat hozhat ltre. Korbban tmeges mrgezseket okozott, ezrt egy idben be is tiltottk; jelenleg fl szzalk a megengedett rtk. De mg ez a mennyisg is elg ahhoz, hogy allergis rohamot vltson ki.
|
A szakember ugyanakkor elismeri, hogy bizonyos anyagokra nem minden ember reagl egyformn. Egyes E-szmok azoknak okozhatnak problmt, akik telallergiban szenvednek. Az telek egyes sszetevire rzkenyeknek krltekintbben kell megvlasztaniuk a fogyasztsra sznt, elre elksztett vagy csomagolt lelmiszereket. Clszer a megvsrolt friss alapanyagokbl hzilag elkszteni az teleket, gy elkerlhet az allergit okoz adalkanyagok fogyasztsa. St, az lelmiszergyrtk tbbsge krsre informl az ltala ellltott rucikkek tartalmrl, s az lelmiszer-felgyel szervek is tjkoztatst adnak az egyes adalkanyagok lehetsges mellkhatsairl. Az vatossg azonban senkinek sem rt meg. A fosztlyvezet szerint az igazn j minsg lelmiszerekben kevesebb az adalkanyag: egy dtrl, amelyben t szzalk a gymlcstartalom, messzirl kiabl, hogy tele van sznezkekkel, mg egy szz szzalkos gymlcslben nem kellett adalkanyagokkal ptolni a hinyz zeket, szneket.
Hasonl llspontot kpvisel az gyben Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Orszgos Szvetsgnek (MDOSZ) elnke is. „Nem minden E-szm mestersges: az E 150 pldul a karamell-tartalomra utal, az E 300 a C-vitamint jelzi, az E 307 pedig egy msik antioxidnst. Alapvet kvetelmny, hogy az emberi szervezetre rtalmatlanok legyenek. Ma mr szinte lehetetlen kikerlni azt, hogy lelmiszereink adalkanyagokat tartalmazzanak. Az telek tartstsa vezredek ta bevett gyakorlat – klnbz tartstsi eljrsokat, pldul a szst vagy a fstlst mr a grgk s a rmaiak is alkalmaztk –; nem kizrni kell ezeket az adalkokat, hanem figyelni a mennyisgkre – tancsolja a dietetikus, aki szerint a kutatsok alapjn nem mutathat ki egyrtelm sszefggs az adalkanyagok tbbsge s a daganatos megbetegedsek kztt, ahogyan ezzel idrl idre klnbz frumok riogatnak.
Mit takarnak a szmok?
Ahhoz, hogy tudjuk is, mit rakunk a kosarunkba, nem rt tisztban lenni az adalkanyagokkal. Az E-szmrendszer els szzas kerett a sznezkek alkotjk: ha egy termk cmkjn E 100 - 199 kzti jelzst ltunk, akkor biztosak lehetnk abban, hogy az lelmiszer sznezett. Vannak termszetes sznezkek is, ilyen pldul a kurkumin, a riboflavin, a krmin, a klorofillok, a karotinok s szrmazkaik, a lutein. Ezek az anyagok adjk a nvnyek sznt, s talakts nlkl vonjk ki ket. Nem allergnek, st, kzlk tbbnek pozitv hatsa is van (E 100, E 101, E 160, E 162, E 163): szabadgykfog, daganatmegelz, trombzisgtl vagy vitamin jelleg. A mestersges sznezanyagok legvitatottabb fajti az azofestkek, amelyek hasznlatt mr szmos orszgban betiltottk, bizonytottan allergit okoz hatsuk miatt. Az eritrozin (E127), illetve az amarant (E123) csak kis mennyisgben fogyaszthat.
|
A 300-as csoportba tartoz antioxidnsok az lelmiszerekben vgbemen nemkvnatos oxidcis folyamatokat gtoljk. Ennek a vegyletcsoportnak tagja a gymlcsfeldolgozsnl elterjedten alkalmazott C-vitamin is (E 300), amelynek a szervezetre gyakorolt hatsa kedvez, mg ms vegyletek irnt kzmbsek, vagy esetleg kiss rzkenyek (E320 - 321) vagyunk. Az lelmiszerek kvnatos llomnyt kialakt, mdost vagy stabilizl (E 400 - 499, E 1400 - 1499) adalkok legtbbje klnfle nvnyi eredet poliszacharid. Jelents rszk termszetes, toxikolgiai szempontbl rtalmatlan anyag, st lelmi rostok lvn hozzjrulnak az egszsg megrzshez.
lelmiszereink destsre mestersges destszereket is hasznlunk. Ezek sokszorosan desebbek a rpacukornl, ezzel szemben gyakorlatilag energiamentesek, st, fogkrost hatsuk sincs. Legismertebbek az aceszulfm-K (E 950), az aszpartm (E 951), a ciklamtok (E 952) s a szacharin (E 954). Egszsgkrost hatsukrl ellentmondak a vlemnyek. Az MDOSZ szerint legutbb a szacharint kiltottk ki rkkeltnek, m utlag kiderlt: alaptalanul. Nem mai tallmnyok ezek az anyagok, hiszen a szacharint mr tbb mint szz ve hasznljuk. A ma legnpszerbb destszer az aszpartam, amely teljesen termszetes anyag, hiszen kt aminosav kapcsoldik benne ssze.
"Teljesen nyugodt szvvel rakom a kvmba naponta az aszpartamot" – mondta Sohr Pln. Az aszpartam engedlyezse krl risi huzavona volt: elszr engedlyeztk az Egyeslt llamokban, azutn az engedlyt visszavontk, mert egy rtalmas ksranyagot mutattak ki benne nagyon kis mennyisgben. Ksbb a gyrtsi technolgia megvltoztatsval ezt a hibt kikszbltk, majd jra engedlyeztk a forgalmazst. Ettl fggetlenl az aszpartam felttelezett rtalmairl szl hrek bejrtk az egsz vilgot – magyarzta Az OTI szakembere.
Forrs HVG