“Ritkn mutatkozik ilyen nagy klnbsg a tudomny felfogsa - a frfi s a n agya nem ugyanolyan - s a felvilgosult ember vlemnye - a frfiak s a nk agya egyforma - kztt” - szl Anne Moir s David Jessel felismerse az Agyszex cm knyvben. A Pszicholgia dihjban rszletesen foglalkozik olyan llektani alapmvekkel, amelyek a frfi s ni agymkdst, a frfiak s nk trsas kapcsolatait, szexulis pszicholgijt vizsgltk.
A nk s a frfiak genetikai anyaga tbb mint 99 szzalkban tkletesen egyezik, a csekly klnbsg mgis minden egyes sejtnkben rezteti hatst. A frfiak agya 9 szzalkkal nagyobb, mint a nk, mieltt azonban a hmsovinisztk lesajnl kacagsban trnnek ki, tegyk hozz, hogy agysejtjeink szmban nincs klnbsg. A nyelvhasznlatrt s hallsrt felels agyterleteken a nknl tbb neuron van, s a memrirt felels hippocampus is nluk nagyobb. rzelmi intelligenciban ugyancsak a nk a jobbak.
A vilgon azonban ktszer annyi depresszis n van, mint frfi, legalbbis ezzel kellett szembeslnie Louann Brizendine-nek mr orvostanhallgat korban. Ksbb, pszichiterknt is a szenved nkkel foglalkozott. Kutatsai sorn arra jutott: az embrik agya a terhessg nyolcadik hetig egyforma, st a ni jelleg az alaprtelmezett opci. Ekkor nti el a kis frfiembrik agyt a tesztoszteron, amely a kommunikcirt felels sejteket megtizedeli, helyette a szexualitsrt s agresszirt felels sejtek nvekedst segti. Kamaszkorban a szoros trsas kapcsolatok (s az ezekrl val beszlgets) jelentik a stresszoldst, mivel mr ekkor rzi a n, hogy egy gyermekes anya szmra a szoros csoportktelk jelenti a biztonsgot. A tmads s a menekls a frfiak reszortja marad. A kt nem teht klnfle mdokon fokozza nbecslst.
De frfiak s nk mskppen viselkednek az gyban is. Mikzben elbbieket a vizulis ingerek foglalkoztatjk, az aktus, s a nemi szervek ltvnya, a nk szvesebben szeretkeznek biztonsgos, benssges helyzetben, pldul leoltott lmpa mellett. S mshogy llunk a hzassghoz is: mg a nk rzelmi biztonsgra, klcsns egymsrautaltsgra vgynak, a frfiak az anyagi biztonsgot s a kielgt szexulis letet tartjk a j hzassg zlognak.
A Pszicholgia dihjban sszesen nyolc szerz mvein keresztl prblja felvzolni, hol tart jelenleg a tudomny a frfi s ni agy feltrkpezsben.
A tudattalan feltrsa - Hogyan kerljk el az erszakot?
A racionlis, sszer cselekvs, a tudatossg csupn a jghegy cscsa, a jghegy vz mlyn maradt rszbl szrmaznak az indtkok - vallotta Freud. A mlyllektan hvei szerint a tudattalan az intelligencia s a tuds kincsesbnyja, amelyhez akr hozz is frhetnk, ha megtalljuk a kulcst.
A Pszicholgia dihjban t - a tudattalannal foglalkoz - szerz mveit s elmletket ismerteti. Legizgalmasabbnak taln Gavin de Becker mve tnik, aki felteszi a krdst: Hogyan kerljk el, hogy erszakos bncselekmny ldozatai legynk? Az erszakot jrszt bntetjogi-rendszeti krdsknt kezeljk, hiszen a rendrsg dolga megvdeni bennnket, ha valami baj r. Igen m, de k sincsenek mindig kznl, kznl van viszont a termszetes veszlyrzetnk, az sztneink.
Gavin de Becker - aki valjban nem is vgzett pszicholgit - egsz lett az erszakhoz vezet gondolkodsi smk tanulmnyozsnak szentelte, s az erszakos bncselekmnyek kockzatfelmrsnek szaktekintlye lett. Knyvnek cme: A flelem adomnya. De Becker szerint az erszak ltalnos jeleit mindannyian megrezzk, csak ppen modern letmdunk elaltatja szletett bersgnket, esetleg magunk sem ismerjk be, hogy mr elre rosszat sejtettnk.
A valdi flelem nem bnt - nyugtat meg a szerz -, hanem energival tlt fl. Msfell viszont az erszak forrsai mindannyiunkban megvannak, csak az vltozik, hogy mennyire ltjuk igazolhatnak, hogy szabad folyst engedjnk nekik. De Becker knyvbl az is kiderl, melyek az erszakos bncselekmnyre val hajlam legbiztosabb jelei, s hogy milyen a fanatikus rajongk - emlksznk, ugye Robert de Nirra A komdia kirlyban vagy A rajongban - bels vilga.
Nyugodtabb vizekre evez Malcolm Gladwell. sztnsen cm knyve a fentieknl knnyedebb olvasmny, amely bemutatja, hogy az intuci s a gyors felismers sokszor hatsosabb, mint a racionlis, minucizus elemzs.
A boldogsg - Hogyan dntsnk a boldogsg mellett?
Az nrzet sszeomlsa nem egy pillanat mve, hanem mulasztsok, kifogsok hossz sornak sszegzse vezet el odig - rja Nathaniel Branden. 1969-es, Az nbecsls pszicholgija cm mvnek alapfeltevse az, hogy racionlis lnyknt teljes ellenrzst gyakorlunk a sorsunk fltt. nbecslsnk pedig akkor kerl veszlybe, ha nem tudunk felelssget vllalni letnkrt s tetteinkrt. Ha passzvak s btortalanok vagyunk, lassan meggylljk rte nmagunkat is.
Boldogsgunk tudatosan vlasztott s fejlesztett rtkek elrsbl ered - mondja Branden, aki persze elmletvel ms pszicholgiai iskolkkal is vitba kerlt. Hogy a boldogsgkeress grdlkenyen menjen, nagyon sokat kell gondolkodnunk, ez ugyanis nem valami felletes "fling", hanem mlyen gykerez szksglet.
A depresszi nem az rzelmek zavara, hanem a negatv gondolatok elharapzsa - mondja David D. Burns Jkedven cm knyve, amellyel ugyancsak rszletesen foglalkozik a Pszicholgia dihjban. Olyan kognitv torzulsok vezetnek ide, mint a “minden vagy semmi” tpus gondolkods, a tlzott ltalnosts, s pldul nmagunk cmkzse. Olyan torztsok, amelyeknek a tnyekhez csekly kzk van, sokkal inkbb tkrzik gondolatainkat: negatv dolgokat gondolunk, radsul hisznk is bennk. A depresszi teht rossz vlasz az let ltal feltett krdsekre, s ebbe a rossz vlaszba belebetegsznk. Burns knyvt terpis cllal olvastatjk a depressziban szenvedkkel, s - lltlag - flttbb hatsos. A Pszicholgia dihjban egybknt sszesen kilenc olyan szerzvel foglalkozik, aki a boldogsgrzsrl s az nbecslsrl rtekezik.
A szemlyisg s az n - Menekl lelkek, s irigy csecsemk
Az ember szinte mindent megtenne a lelki fjdalom elkerlsrt, s az n rzetnek fenntartsrt - mondja Anna Freud -, s ez a ksztets gyakorta pszicholgiai elhrt mechanizmusokban jelentkezik. Szomor apropja volt annak, amikor nemrg Anna Freudot idztk: a HVG cikke a Portugliban eltnt brit kislny - mg feltratlan, de ms esetekhez felettbb hasonlt - gybl kiindulva festette le, mifle hrtsi mechanizmusokba meneklnek pldul azok a szlk, akiknek gondatlansga vagy tettei folytn gyermekk bajba kerl. Freud legfiatalabb gyermeknek Az n s az elhrt mechanizmusok cm knyve gondolatmenett ismerteti Pszicholgia dihjban.
A szemlyisg bels vvdsai, a felnttkori letszemllet az rmhz s a fjdalomhoz val csecsemkori viszonyunk fggvnye - ezt mr Melanie Klein lltja Irigysg s hla cm mvben lefektetett elmletben. Mg ms pszichoanalitikusok a gyerekkorban szerzett lmnyeket vizsgltk, Klein a csecsemkorra koncentrlt. Szerinte a legkisebb korban kialakul a ksbbi, alapveten irigy vagy hls vilgszemllet. Az ember els szorongslmnyei is ehhez az idszakhoz ktdnek: vagy idealizljuk az anyai mell szeretet- s tpllforrst, vagy szenvednk, ha szksgletnk nem nyer azonnali kielgtst. A kicsik egy rsze nagyobb haragot rez anyja irnt, ha nem elgtik ki szksglett idben. gy kevsb kpesek lvezni a gondoskodst, kevsb hlsak rte, s e tulajdonsguk felntt korukban is megmarad. Nmileg elejt veheti azonban ennek a szeretetteljes, tmogat csecsemkori krnyezet. gy taln nem kell feloldatlan konfliktusok nyomn keletkez dhkitrsektl szenvednik az egykori gyermekeknek s krnyezetknek.
De ne feledkezznk meg azokrl a skatulykrl sem, amelyekkel felntt fejjel prbljuk megklnbztetni embertrsainkat - klnsen, ha szemlyzetisek vagyunk. Nincs mit tenni, hiszen a pszicholgia is ngyfle orientcij szemlyisgtpust sorol fel, fleg annak alapjn, hogy rzkel tpus, vagy intuitv dntshozk vagyunk-e. Errl Isabel Briggs Myers neve alatt olvashatunk bvebben, de a Pszicholgia dihjban ebben a tmakrben nyolc szerz mveit trja az olvas el.
Cselekedeteink indtkairl - Frusztrltak, fanatikusok
Frusztrlt idszakot lnk egy egybknt is frusztrlt orszgban, milyen jl fog ht jnni, ha olvasunk is errl egy keveset! "A tmegmozgalmakat ltalban azzal vdoljk, hogy tagjaikat jvre vonatkoz gretekkel kbtjk, gy megfosztva ket annak lehetsgtl, hogy lvezzk a jelent. m a frusztrltak szmra a jelen gygythatatlan rossz. (…) Llekben sosem lesznek elgedettek, csak ha lehetsget kapnak, hogy remnykedjenek valamiben." Eric Hoffer tall soraibl (amely A fanatizmus termszetrajza - Gondolatok a tmegmozgalmakrl cmet viseli) taln magunkra vagy ismerseinkre ismernk.
Az alapm mg 1951-ben, a msodik vilghbort kveten rdott, de nem llthatnnk, hogy vesztett aktualitsbl. A tmegmozgalmak emberi gondolkodsra gyakorolt hatsa nem vltozott. Ezek a mozgalmak szenvedlyt sztanak, s vallsos rzletet keltenek hveikben. s nem szmt, ha a rsztvevk elgedetlenek sajt njkkel, hiszen a "nagy s szent gy" mellett az n irrelevns. Ha korbbi letnket megkesertette a frusztrci s rtelmetlennek lttuk mindennapjainkat, most bszkesget s nbizalmat rezhetnk, remnykedhetnk, clt lthatunk magunk eltt. Paradox mdon teht ppen egynisgnk feladsa nveli nrzetnket, ha effle tmegmozgalomhoz csatlakozunk. (Akinek ez gy magas, az inkbb olvassa el a Matula Magazin Apa a forradalomban cm kpregnyt. Ugyanaz.)
Nem hagyhatjuk sz nlkl a knyvben szerepl Stanley Milgramot sem; pofonegyszer, mgis nagy horderej ksrlete azta is tananyag, mg egy flmvelt mdiaszakos is ismeri. A tekintlynek val vak engedelmeskeds pldja volt az a prba, amelyben a ksrletvezet ltal nkntes alapon kivlasztott "tanr" minden tovbbi nlkl ramtsekkel bntette a memriafeladatokban bakiz "dikot", pusztn mert a ksrletvezet ezt mondta. (Szerencsre a dik beptett ember volt, s csak sznlelte a szenvedst.) A megolds: gondolkodni. Ha ugyanis - rja Milgram A tekintlynek val engedelmeskeds cm mvben - felismerjk termszetes hajlamunkat a tekintlynek val engedelmeskedsre, kevesebb esllyel kezdnk vakon kvetni olyanokat, akik lelkiismeretnk, meggyzdsnk ellenben cselekednek.
Nyugtalant tma, de emltsk meg, ugyangy az emberi indtkokat kutatta tbb vilgszerte ismert elme: Maslow-tl szrmazik a lassan minden iskols fejbe vert szksgletpiramis elve, Pavlov nevnek emltsekor pedig alighanem valamennyink nylelvlasztsa megindul. Velk egytt ehhez a tmakrhz ht szerzt soroltak a Pszicholgia dihjban szerkeszti.
Az emberi kapcsolatok dinamikja - Szabadulni az rzelmi zsaroltl
A trsas jtszmk, szerelmi viszonyok, prkapcsolatok kutati olyan szocilpszicholgiai mveket hagytak rnk, amelyet kzpiskolai tananyagg kellene nyilvntani. Amg erre esly sincs, addig lapozgassuk a Pszicholgia dihjban erre vonatkoz fejezeteit.
Sokunkkal elfordult mr pldul, hogy akaratunkon kvl megtettnk valamit, pusztn azrt, hogy mentsk a kapcsolatunkat - akr a gyermeknkkel, akr a nagymamnkkal, akr a prunkkal. Susan Forward hivatkozott knyve (rzelmi zsarols) azt fejtegeti, mi az igazi gond ilyenkor: valahnyszor engednk, bels integritsunkat veszlyeztetjk vele.
Tl jl ismer bennnket az rzelmi zsarol, hiszen ppen azrt veti be trkkjt, mert tudja, nlunk elri vele cljt. Szemt kis hzs az rzelmi zsarols, a frusztrlt emberek sajtja, olyanok, akik gy gondoljk, csak drasztikus lpsek rn rhetik el cljaikat, s nem is hajlanak kompromisszumra. Mltbli hibik ksrtik, ezrt minket gytrnek, ne hagyjuk ht kapcsolatunkat idig fajulni - adja ki a jelszt a szerz.
A trsas kapcsolatokhoz kapcsoldan kutatott Carl Rogers is, neve minden pszicholgia s pedaggia irnt rdekld szmra ismers, br ebben nyilvn szerepe van annak is, hogy nevvel szemlykzpont alternatv iskola mkdik Magyarorszgon is.
Rogers a humanisztikus pszicholgia nagy alakjv vlt azzal, hogy tjra indtotta a klienskzpont terpit, vagyis azt a kezelst, amelynek sorn teljes figyelmvel fordult pciensei fel. Amint az ember rzi, hogy nmaga lehet, egyre inkbb hagyja a msikat is nmaga lenni - szlt megfigyelse, amelyrl - t msik, a tematikba illeszked m s szerzi mellett - ugyancsak bvebben r a Pszicholgia dihjban.
Kreativits - Az elszigetelt szobatuds mtosza
A kreativits az egyn s a krnyezet vagy a kultra kzti sszetett klcsnhats eredmnye, s az idztstl is fgg - ez mr a fiumei szrmazs Cskszentmihlyi Mihly felismerse, akinek kt nagy horderej mve, az ramlat, illetve a Kreativits kzl utbbit szemlzi a Pszicholgia dihjban.
Az elszigetelt kreatv szobatuds nmagban csak mtosz - vonta le vgkvetkeztetst Cskszentmihlyi, aki - ennek megfelelen - nem is a kanapn lve jtt r erre, hanem kilencvennl tbb kiemeked teljestmnyt elr szakemberrel (tudsokkal, kpzmvszekkel, remberekkel) ksztett interji alapjn vgezte az "adatfelvtelt".
A knyvet megrendelheti, ha ide kattint. |
A Pszicholgia dihjban - emltettk mr - nem terpis knyv, s nem is tanknyv. Nem tartalmaz gyakorlatokat, sem hossz, idegen szavakkal blelt szakmai lersokat. Amire mindenkppen j, hogy tisztban legynk vele: mindennapi lelki gondjainkkal nem vagyunk egyedl, feltrsukra s lehetsges megoldsukra egsz tudomnyg szervezdtt. Knyvtrnyi irodalom segt bennnket nmagunk s msok megismersben, de senki nem vrja tlnk, hogy minden kteten trgjuk magunkat. Indtsnak elegend elolvasni a Pszicholgia dihjban ktett, s mris jzanabbul dntttnk azoknl, akik a horoszkp-rovatbl prblnak tmpontokat szerezni szocilis viszonyaikrl.
Forrs:HVG.hu