Csendes gyilkos: mire j egy csepp vr?
2007.11.14. 18:18
A civilizcis betegsgek kzl a cukorbaj az egyik leggyorsabban terjed kr, a magyar lakossg akr hsz szzalkt is rintheti. A tbbsg azonban struccpolitikt folytat, nem sejtve, hogy ezzel a magatartssal a biztos hallt vlasztja. A baj megelzse, kezelse pedig nem ignyelne mst, mint egy kis odafigyelst. November 15-e a cukorbetegek vilgnapja, Fredrick Grant Banting, az inzulin feltalljnak szletsnapja apropjn.
Akkor van eslyem, ha mtl fogva kitiltok mindent az letembl, ami egszsgtlen; rendszeresen mozgok, sportolok, s folyamatosan figyelem a vrcukorszintemet" - mesli a 46 ves Katalin, mivel "vigasztalta" orvosa, amikor kiderlt a betegsge. Katalin immr ngy ve l egytt 2-es tpus cukorbetegsgvel: az letmdvlts, a szigor ditk meghoztk a kvnt hatst, llapota stabilizldott, azta szinte teljes rtk letet l.
Vrcukorszintmrs. Minl elbb, annl jobb
© sxc.hu | A civilizcis betegsgek kzl a diabtesz az egyik leggyorsabban terjed betegsg, vilgszerte 3,2 milli ldozatot szed vente, az Egszsggyi Vilgszervezet (WHO) adatai szerint 180 millian szenvednek a betegsgben. Az ENSZ a cukorbajt a globlis egszsget fenyeget betegsgek - amilyen az AIDS, a tuberkulzis s a malria - kz sorolja. Magyarorszgon a becslsek szerint a lakossg tz szzalknl diagnosztizltak mr diabteszt, de tovbbi tz szzalknl lappang a kr: k mg nem tudjk, hogy betegek.
"A kvetkez vtizedek leggyakoribb betegsge a diabtesz lesz, s ezrt egyrtelmen az elhzs, a mozgsszegny letmd, a bsges tpllkozs tehet felelss" - fest nem tl biztat kpet egszsgi llapotunkrl Holzinger Gbor forvos, aki szerint a megelzs egyetlen gygyszere az letmdvlts. Majd folytatja: a cukorbetegsg lehet primer - tuljadonkppen ez maga a betegsg - , illetve szekunder, azaz msodlagos. Ez utbbi akkor lp fel, ha pldul eltvoltjk a hasnylmirigyet, s ezzel egytt az inzulintermel sejteket. A betegsgnek kt tpusa van, harmadikknt szoktk emlteni a terhessgi cukorbetegsget.
Az 1-es tpus (inzulinhinyos) a betegsg fiatalkori formja, ltalban rkldsi hajlam ll a httrben, s nem lehet mssal kezelni, csak inzulinnal. Autoimmun betegsg, a szervezet sajt sejtjei ellen fordul, ellenanyagokat termel, s gy megsznik az inzulintermels. ltalban gyorsan, minl fiatalabb a beteg, annl hevesebb tnetek ksretben lp fel, akr napok alatt. Ha nem diagnosztizljk idben, s kezdik meg gyors kezelst, a beteg menthetetlenl meghal. A tnetek kztt szerepel az erteljes szomjsgrzet a vizelet mennyisgnek megnvekedsvel; a fokozott hsgrzet, tbbnyire egyidej fogyssal; a levertsg, fradtsg, slyos kiszrads; mivel a szervezet „elsavasodik”, acetonszagv vlik a lehelet s a vizelet; szapora s mly lgzs ksri. Noha a legtbb gyermek s fiatal 1-es tpus cukorbetegsgben szenved, az letmdbl ered elhzs kvetkezmnyeknt a 2-es tpus diabtesz is egyre gyakoribb a 45 v alattiak krben, fknt a fiataloknl.
A 2-es tpus (felnttkori) diabtesz gyakoribb: a cukorbetegek 90 szzalka ebbe a tpusba sorolhat. A pciensek zme elhzott, nluk az inzulinrezisztencia jtszik szerepet a betegsg kialakulsban. Azaz bsgesen van inzulinknlat, csak nem tudja kifejteni hatst a clszervekben, mint pldul a zsrszvetekben, mjban, izomszvetekben. A szervezet ezt gy prblja lekzdeni, hogy tbb inzulint termel. ltalban vekig tnetmentes a beteg, st, a betegsg vtizedekig rejtzhet anlkl, hogy panaszt okozna.
A tlslyosok esetben jval gyakoribb, de bizonyos gygyszerek is kivlthatjk vagy slyosbthatjk a krt. A 2-es tpus diabteszben szenvedk is gygykezelsre szorulhatnak komoly betegsg vagy stressz esetn; ilyenkor llapotuk ugyancsak az inzulin utlagos ptlsval tarthat megfelel szinten. Hossz tvon pedig akkor, ha a testsly a megfelel szintre cskken, a test zsrtartalka optimliss vlik, illetve a rendszeres mozgs rvn kialakul a kell izomtmeg. A betegsg tnetei a brfertzsek, bizonyos testrszek, elssorban a szemremtest viszketse. Elrehaladtval az hsgrzetet tvgytalansg vlthatja fel, majd a testslycskkens teme felgyorsul. Leginkbb ksi, slyos szvdmnyei rvn diagnosztizljk. Ilyen a hirtelen ltsromls, feklyeseds, gyulladsok, szvproblmk, a cukorbaj gyomorfekllyel trsulva pedig hallos is lehet.
A 2-es tpus cukorbetegsg kialakulsa eltt gynevezett pre-diabteszes, vagyis cukorbetegsget megelz llapot ll fenn. Ebben a stdiumban a vrcukorszint mr emelkedett rtket mutat, de mg nem nevezhet diabetikusnak. Ha idejben sikerl a vrcukorszintet megfelel szintre belltani, a valdi cukorbetegsg kialakulsa ksbbre halaszthat, vagy megelzhet.
Holzinger forvos szerint a diabtesz harmadik tpusaknt szoktk emlegetni a terhessgi cukorbetegsget, amely az esetek tbbsgben a szls utn megsznik. Itt is vannak riziktnyezk, ilyen az rkldsi hajlam, tlsly, illetve az letkor - 35 v feletti vrands kismamknl gyakoribb. m a szrvizsglatokkal elejt lehet venni a fejldsi rendellenessgeknek. Sajnos nem rhet el mindenhol - nhny nagyvrosban - a vrands anyukknak szl szrs, sok helyen pedig csak a rizikkcsoportba tartozkat szrik.
Szrs s testreszabott kezels
"A kettes tpus, idsebb korban kialakul betegsg meggtolhat lenne, m a hziorvosoknak nincs elrva, hogy rendszeres szrvizsglatokra hvjk be betegeiket" - tudjuk meg Holzinger Gbortl, aki szerint mindenkppen vltoztatni kell a jelenlegi helyzeten, hiszen most csak arra a nhny civil szervezetre hagyatkozhatunk, akik akcijelleggel idnknt vgeznek szrseket. Igaz, ezek nagyon npszerek. Ha valaki harminc v krli, rengeteget sportol, nem magas a vrnyomsa, s nincs a csaldban cukorbeteg, annak elg vente egyszer, vagy mg ritkbban elvgeztetnie egy ilyen vizsglatot. m annak, aki kvr, s a negyvenhez kzeledik - ebben a korban a diabtesz gyakorisga meredeken emelkedik -, mindenkpp ajnlott akr flvente elmennie a szrsre - hangslyozza a forvos. "A vizsglatot termszetesen brki krheti hziorvostl, m a betegek tbbsge struccpolitikt folytat: nem szeretn, ha kiderlne, hogy beteg, pedig azzal menthetn meg az lett, hogy szembenz a problmval." Annak ellenre, hogy a cukorbaj nem gygythat, jl kezelhet, illetve karbantarthat betegsg. (Nmi remny felcsillant ugyan a betegsg gygytsra: a Sydney-ben tallhat Garvan Institute kutati nemrg azonostottak egy enzimet, amely nagy valsznsggel felels az inzulintermelds blokkolsrt – ezltal a szervezet nem kpes a vrcukrot hasznosthat energiv alaktani. Ha sikerl az enzimet kordban tartani, a hasnylmirigy inzulintermelse helyrehozhatv vlhat.) Noha a jelenlegi kezelsek az inzulinszint stabilizlst clozzk meg, legalbb annyira kros a lass, tnetszegny, hossz ideje tart diabtesz, mint a felismert, m nem megfelelen kezelt betegsg. Alacsony vrcukorszint mellett a betegek teljes letet lhetnek. Elg, ha tisztban vannak a lehetsgeikkel: az optimlis testsly megrzse mellett fontos az egszsges, zsrszegny, magas rosttartalm, kalriaszegny trend s rendszeres testedzs. A sokszor szigor, de nem lemondsokkal teli ditval megfelelen eloszthat a bevitt sznhidrt mennyisge; ha ugyanis nagy mennyisgben egyszerre kerlnek a szervezetbe egyszer s sszetett cukrok, megugorhat az inzulintermels. A rostok (zldsgek, teljes kirls gabonk) lasstjk a cukrok felszvdst, ezltal a vrcukor szintje mrskelt marad. A testsly cskkentsvel a felhalmozott zsrszvet ltal ignyelt inzulin mennyisge is visszaesik. Az letmdbeli vltoztatsokat azonban az orvosnak egynre szabottan kell elrnia, figyelembe vve a beteg trkpessgeit, esetleges egyb betegsgeit. Inzulinadagols fjdalommmentesen
Lecserlhetik a tt?
© Mller Judit | Mint ismeretes, a szjon t alkalmazott gygyszerek hatkonysga akr 95 szzalkkal is cskkenhet a gyomorsav miatt, radsul a tabletta nem minden esetben vlaszthat alternatva. Az injekcis tvel vgzett gygykezels viszont sokszor fjdalmas, azonkvl hatkonysga s biztonsga tbbnyire a tt kezel betegtl is fgg. Mivel a br termszetes vdelmi rendszerknt mkdik, szmos gygyszer szervezetbe juttatsra nem alkalmas. A piacon jelenleg kaphat brtapaszok emiatt csak olyan gygyszerek esetben hasznlhatk, amelyek a brn keresztl szvdnak fel: ilyen pldul a dohnyzsrl val leszokst segt nikotintapasz.
A HP Labs kutati olyan „intelligens tapaszt” fejlesztettek ki, amely alternatvt nyjt az injekcis t hasznlatra, mivel pontos adagokban juttatja a gygyszert a br felszne al, radsul fjdalom nlkl: egy beptett, klnleges vkony t segtsgvel fecskendezi a brbe a gygyszert. Tartalmaz egy szmtgpes chipet is, amelynek adatai alapjn a beteg ignyeinek megfelelen egy vagy tbbfle gygyszert is kpes a brbe juttatni – vltoz adagokban s idkznknt. Az intelligens tapasz – mikroti segtsgvel – is tbbfle kezelst kpes biztostani. Az j brtapaszok a tesztelsi s az engedlyeztetsi eljrsoktl fggen kett-ngy ven bell kerlhetnek forgalomba.
|