A klnfle ismert s divatos fogykrs mdszerek gyakran csak rvidtv sikert grnek, nem pedig tarts slycskkenst. Ehhez az is hozzjrul, hogy a fogykra tnylegesen „kraszer”, vagyis nem vezet tarts letmdvltshoz, nem llandsulnak azok az j s egszsges szoksok, amelyek garantlnk az idelis sly megtartst, s kikszblnk a jojo-effektust.
Tarts fogys. Nem elrhetetlen
AP
|
A Szinapszis kzvlemny-kutat cg felmrse, mely tbb mint 500 rintett embert krdezett meg, azokra az okokra kvn rvilgtani, melyek a testslycskkent mdszerek (fogykrk) 96 szzalkos eredmnytelensgt okozzk. Az eredmnyek szerint teht mindssze a megkrdezettek 4 szzalknak sikerl hossz tvon, tartsan megvltoztatnia az letmdjt.
A sikertelensg egyik tnyezje, hogy a vlaszadk 95 szzalka fogykrban gondolkodik. Az ltaluk alkalmazott idszakos kra pedig nem alkalmas arra, hogy tarts s tarthat eredmnyt hozzon, gy fennll a jojo-effektus veszlye is. A fogyni vgyk tbbsge megtapasztalja, hogy ha rvid ideig tart drasztikus telmegvons utn visszatr rgi tkezsi szoksaihoz, gyakran tbb lesz a slya, mint a fogykra eltt. Ez azrt kvetkezik be, mert a cskkentett energiabevitel miatt lelassul az anyagcsere, gy a szervezet kevesebbel is beri, a kra utn pedig a megemelt kalriabevitel kvetkeztben knnyebben lerakdnak a zsrprnk.
A msik tnyez, hogy a megkrdezettek szvesebben vlasztjk az ismersk, bartaik ltal javasolt mdszereket (50,6 szzalk). Ezekrl azonban egyltaln nem tjkozdnak, s termszetesen gyors, ltvnyos sikert remlnek. A vlaszadk 36,6 szzalka magazinok, jsgokban olvasott hirdetsek alapjn vlaszt, 12,8 szzalk patikkban kaphat magazinokbl tjkozdik. Hziorvoshoz csupn 12 szzalkuk, szakorvoshoz pedig mg ennl is kevesebb, 7,4 szzalkuk fordul.
A slyfelesleg a megkrdezettek 61,8 szzalknak ltzkds szempontjbl jelent problmt, mg a tlsly kvetkeztben fellp betegsgek miatt csak a vlaszadk egyharmada aggdik. Az rintettek szempontjbl azonban nem az a legfontosabb, hogy eszttikai vagy egszsggyi okok miatt ditznak, illetve vltanak letmdot, hanem a sikeres kimenetel. A lnyeg, hogy a fogyni vgyk lssk maguk eltt a clt, s legyen megfelel kontrollszemly, aki segti ket.
Ha valaki - akr a hziorvos, dietetikus, szakorvos, pszicholgus - mellettk ll s segt a nehzsgek lekzdsban, akkor nagyobb esllyel lesz sikeresebb a slycskkents. Nagy veszlyt jelent az lland stressz jelenlte is a fogykra sorn, mert ennek lekzdsre az rintettek hajlamosak nmagukat tellel jutalmazni. Mivel ez jabb tlslyhoz vezet, s szgyenrzetet generl, egyetlen rmforrsknt jra az evshez fordulnak. gy vgl kptelenek lesznek kikeveredni az evs bvkrbl.
A kutats arra is rvilgtott, hogy a fogykrk sorn a legnagyobb problmt a kitarts, az lland hsgrzet s az dessg, illetve a sznhidrt megvonsa jelenti. 83 szzalk prblkozott mr a tpllkozsi szoksok megvltoztatsval, a nagy tbbsg pedig a rendszeres sportot is beiktatta letvitelbe, mgsem rte el a kvnt hatst. Mindenki kiszmthat, tarts s mr a kezdeteknl eredmnyt hoz mdszert szeretne. rdemes mrlegelni, hogy minl hosszabb id alatt fogyunk le, annl knynebben tudjuk megtartani idelis slyunkat hossztvon. Ez csak letmdvltssal oldhat meg. A kedvez vltozsok els kt alappillre a dita s a mozgs. A dita semmikppen nem jelenthet egyet a drasztikus telmegvonssal. Nem bizonyos telcsoportokat kell kiiktatni tkezsnkbl, hanem tudatos telbevitelre kell trekednnk. A mozgs esetben is segthetnek az egyszer dolgok, mr napi 30 perc sta is sokat jelent.
Mivel az letmdvlts (dita s mozgs kombinlsa) csak az esetek 4 szzalkban valsul meg tartsan a szemlyes nehzsgek miatt, megoldst jelenthet a harmadik pillrknt javasolt gygyszeres terpia.
A gygyszeres terpia kpes arra, hogy megadja a fogykra kezd lkst, segtse a kitartst, s sikerlmnyt garantljon, vagyis tsegtse a fogyni vgykat a holtpontokon s a ksrtseken - mondta Pados Gyula, a Szent Imre Krhz forvosa, egyetemi docens.
Pados doktor szerint a gygyszer szedse kzbeni idszakot rdemes arra hasznlni, hogy az letmdunkat tlltsuk, azaz megszokjuk a kisebb teladagokat s a rendszeres mozgst. Ha belegondolunk, hogy a fogyni vgyk 82 szzalka mr tl van t-hat csodakrn s nem rt el hossztv eredmnyt, akkor mindenkppen megfontoland a gygyszeres terpia.
Az rintettek nagy rsze gy rzi, hogy kontrollra, illetve (lelki) segtsgre is szksge lenne, hogy meg tudja valstani az letmdvltst. Ez az a negyedik pillr a sikeres testslycskkentshez, amely akr hziorvosi szinten is megvalsulhat, hiszen k jl ismerik a pcienseiket, llapotukat, szksgleteiket. A megkrdezettek 65 szzalka ltja gy, hogy az orvosnak tancsad, felvilgost szerepe lehet a sikeres slycskkents rdekben.