Nyirokdma
2008.07.21. 15:50
Az elmlt vekben derlt fny arra a tnyre, hogy a nyirokkerings betegsgei a lakossg 5-8%-t rint npbetegsgnek szmtanak. Manapsg egyre tbb nemzetkzi kutats foglalkozik az orvoslsnak ezzel a - kzelmltig kiss elhanyagolt - terletvel. A nyirokrendszer megbetegedse folytn ltrejv idlt dma tartsan kellemetlensget okozhat a betegnek, s komoly szvdmnyek kialakulsval fenyeget. Idben felismerve s szakszeren kezelve az dmt, jelentsen javthat a beteg egszsgi llapota, s ezzel letminsge is.
Kialakulsa, okai:
A nyirokrendszer egy olyan hlzatot alkot, amely nyirokerekbl s nyirokcsomkbl ll, s amelynek a szvetekbl a nagyobb sejteket s molekulkat tartalmaz folyadk sszegyjtse a feladata. Egszsges esetben az ember szervezetben kering testnedvek 1-2%-a tallhat a nyirokerekben, ez a folyadk a nyirokcsomkon tszrdve mintegy megtisztul, majd vgl a szvhez kzeltve a vns rendszerbe mlik. A vns kerings elgtelensge esetn akr 30%-ra is megemelkedhet a nyirokutakon tovbbtott folyadk mennyisge, amennyiben viszont a nyirokkerings akadlyozott, pangs alakul ki, aminek kvetkeztben fehrjk, sejtek s folyadk lpnek ki a szvetek kztti trbe. Ezt az rhlzaton kvli kros folyadkfelhalmozdst nevezik vizenynek, vagy orvosi szval dmnak.
Nyirokdma akkor keletkezik, ha az p nyirokrendszer tlterheldik, illetve amennyiben a nyirokerek krosodnak s nem kpesek szlltani az amgy normlis mennyisg folyadkot. Tlterhelst a vns kerings tlterheltsge (pl. mlyvns trombzis utni llapot), tovbb egyes gyulladsos megbetegedsek (pl. a br orbncos, gombs, gennyes fertzsei) hozhatnak ltre. A nyirokerek krosodsa rkltt fejldsi rendellenessg, vagy szerzett krosods kvetkezmnye lehet. Az rkltt nyirokdmnak csecsemkorban, illetve serdlkorban jelentkez vltozata ismert, mindkt esetben az als vgtagi nyirokerek fejldse tr el az egszsgestl. A szerzett formkat srls, (pl. tumor miatti nyirokcsom-elvvolts vagy sugrkezels sorn, esetleg mtti szvdmnyknt), vagy kls sszenyoms okozhatja (pl. akr a nyirokrendszert, akr ms szerveket rint daganat miatt). Haznkban nagyon ritka, a trpusi orszgokban elterjedt a filarizis nev, nyirokutakat megtmad freg-fertzs.
Tnetei,felismerse:
A nyirokerekbl kilp folyadk jellemzen a szervezet olyan rszein halmozdik fel, ahol laza szvetek tallhatk. Tipikusan ilyen a kz- illetve lbht terlete. A vizeny ezeken a helyeken a br alatti puha, fjdalmatlan duzzanatknt tapinthat. Jellegzetessge, hogy az ujjbenyomatot megtartja. ltalban az ujjak is duzzadtak, tvkben - a csecsemk kezre emlkeztet - mly red tallhat. Minl nagyobb mennyisg a kros folyadkgylem, s minl rgebb ta ll fenn, annl szembetnbb az egsz vgtag megvastagodsa.
A vizeny kvetkeztben az dms terleten gyakran alakul ki a nyirokrendszer s a krnyez, br alatti ktszvetek msodlagos gyulladsa. Ilyenkor a br meleg, vrs, a gyulladt nyirokr fjdalmas ktegknt tapinthat, a betegnek hemelkedse vagy lza van. Az ismtld gyulladsok hossz tvon az dms terlet megkemnyedshez valamint a fltte lv br fokozatos megvastagodshoz vezetnek. Tovbbi szvdmnyek lehetnek az dms terleten az ismtld orbncos s ms fertz brbetegsgek, tovbb ekcma, st rosszindulat daganatok kialakulsa is elfordul.
A nyirokdma felismerse nem okoz gondot az orvosnak, egyszer megtekintssel, tapintssal megllapthat a krisme. Eszkzs vizsglatra (nyirokrfests, vagy izotpos nyirokkerings vizsglat) csak nagyon ritkn - a pontos kivlt ok tisztzsa rdekben - kerl sor.
Kezelse, megelzse
Nyirokdma esetn sikeres kezels csak tbb terpis mdszer kombinlt alkalmazstl vrhat, amit kizrlag krhzi osztlyon lehet biztostani. Rugalmas plya (fsli) vagy gygyharisnya viselse, a vgtagok trzs fel irnyul masszzsa (ms szval nyirokdrenzs, amely gygytornsz segtsgvel kzzel, vagy specilisan erre szolgl, gppel felfjt mandzsettval vgezhet), tornagyakorlatok vgzse valamint a lb felpolcolsa jelentik a mr ltrejtt nyirokdma kezelsnek alapjt. Kiegsztsknt vns keringsjavt s ms dma-cskkent gygyszerek adsa, brgygyszati kezels s helyes trend kialaktsa javasolt. Nyirokdmhoz kapcsoltan kialakul msodlagos gyullads esetn antibiotikum adsra van szksg. A betegnek otthonban folytatnia kell a fsli vagy gygyharisnya viselst (ezeket az orvos pontos mretvtel utn egynre szabottan rja fel receptre), s a krhzban betanult gygytornt rendszeresen el kell vgeznie.
Idlt nyirokdma esetn rendszeres orvosi ellenrzsre van szksg, s a betegsg slyosbodsa vagy szvdmny fellpse miatt idnknt a krhzi kezels megismtlsre kerlhet sor.
Nagy hangslyt kell fektetni az dma kialakulsnak megelzsre, mivel nem ll rendelkezsre olyan kezelsi md, amely teljes, vgleges gygyulst eredmnyezne. Az dma ltrejttnek megakadlyozst a kivlt okok megelzsvel, vagy korai, szakszer kezelskkel lehet elrni. Kiemelt szerepe van a nyirokkerings szempontjbl is a megfelel vns kerings fenntartsnak vagy visszalltsnak. Normlis testsly, rendszeres testmozgs, vns torna vgzse jelentsen hozzjrulnak az egszsges vns- s ezltal az p nyirokkerings megvshoz.
Dr. Heksch Katalin
|