A magasvrnyoms rkrost hatsai
Kiss va 2013.09.27. 13:52
Szervezetnk minden sejtjbe az ereink juttatjk el a tpllkot, az oxignt, gy az tjrhatsguk, j mkdsk az egszsg alapja. rrendszernk psgt azonban a magas vrnyoms alapveten fenyegeti.
Erzi az erekben
Ha a vrnyoms tartsan meghaladja a norml rtkeket, az hamarosan rrendszeri krosodsokat okoz, amelyek rinthetik az rhlzat egszt. A fokozott nyoms nveli az rben a vr ramlsakor kialakul nyr feszltsget, amely krostja s aktivlja az rfal bels, sejtes rtegt, az endoteliumot, elsegtve ezzel az rfal krosodst, beszklst s rugalmassgnak elvesztst, az relmeszeseds folyamatt. A magas vrnyoms hatsra a kis vererek fala megvastagszik, merevebb vlik, a srlt, egyenetlen rfalban knnyebben tapadnak meg a vrlemezkk, illetve a zsros lerakdsok, ami plakkok, vrrgk kialakulshoz vezet - ez ltal romlik a szvetek vrelltsa. A krosods rintheti a legklnbzbb szerveket, gy az agyszvet artriit, illetve a szvet tpll, n. koszorereket is, amely az adott terlet vrelltsnak cskkensvel, oxignhiny kialakulsval jr.
A szemfenk segti a diagnzist
A szem ideghrtyjnak, a retinnak finom rhlzata az elsk kztt krosodik. Szemszeti vizsglaton, szemfenk tkrzsekor jl nyomon kvethet a folyamat, gy a hipertnia okozta rrendszeri vltozsok diagnosztikjban a szemfenki kp vizsglatnak alapvet jelentsge van.
Az enyhe fok eltrst a kisebb artrik kaliberingadozsa, a szk artrik, a kanyargs vnk, lnkebb reflexcskok ("rzdrt-artrik") jelzik. A nagy nyoms, megvastagodott fal artria benyomja a keresztezd vnt (Gunn-tnet), vagy vben kitrti (Salus-tnet). A vnk teltekk, pangsosakk, kanyargsakk vlnak. A beszklt artrik csak ezst csknak ltszanak ("ezstdrt-artrik"), az artrik mentn vrzsek keletkeznek, lngnyelv vagy tcsa alakban. Elrehaladott llapotban degenercis foltok is lthatk, a krosods fokozdsakor pedig a papilla s az egsz retina dmss is vlik. Mindez egyrszt ltsromlshoz, elhanyagolt, kezeletlen esetben akr vaksghoz is vezethet, msrszt jelzi a szervezet ms rszben, pldul az agyszvetben, a szv krnyki erekben, illetve a vesben lejtszd rkrosodsok felttelezhet mrtkt - ezek a szervek ugyanis a legrzkenyebbek a magas vrnyoms rfalroncsol hatsra.
Veszlyes vltozsok
Az llandan emelkedett nyoms hatsra az rfal klnbz rtegeiben lv sejtek formja s mkdse megvltozik. N az rfal teresztkpessge, fokozdik a kering fehrvrsejtek aktivldsa s kitapadsa az rfalra. A folyamatot nagymrtkben elsegti a kros zsrfrakcik felhalmozdsa. A felszabadul klnbz nvekedsi faktorok fokozzk a sejtek szaporodst, illetve sejt kztti llomny felhalmozdst az rfalban. Hasonl hats a nvekedst gtl faktorok koncentrcijnak cskkense is. Mindezek eredmnyekppen a magas vrnyoms felgyorstja az relmeszeseds folyamatt: a vastagod, egyenetlen rfalon zsros, ksbb ktszvetes-zsros felrakdsok, n. plakkok alakulnak ki.
A felrakdsok bedomborodnak az r regbe, szktik azt, ksbb tovbbi szvdmnyek jelentkeznek, gy a meszeseds, kifeklyeseds, amelyek vrrg kpzdsre hajlamostanak. Az erek egy rsznek rege beszkl, mshol, leginkbb az agyi erekben, sok, kicsiny tgulat (aneurizma) alakul ki.
A hipertnis rkrosods hallos betegsgekhez vezethet
A tartsan fennll, kezeletlen magas vrnyoms - attl fggen, hogy mely szervek vrelltsban okozta a legslyosabb krokat - tbb igen slyos, akr hallos kr okozja lehet. Az rkrosods kvetkeztben ltrejv, leggyakoribb, legjellemzbb megbetegedsek, elvltozsok a kvetkezk:
- A szemfenki erek krosodsa kvetkeztben a ltkpessget jelentsen cskkent elvltozs, a retinoptia.
- Agyvrzs, agyi vrrgkpzds (trombzis), a vrramlssal tovasodrd vrrg bekeldse (emblia) kvetkezmnyes vrelltsi zavarral (stroke).
- Aortafal-bevrzs kvetkezmnyes szklettel vagy tszakadssal.
- Vesemkdsi zavar, mely veseelgtelensghez vezet.
- Szvizom-vrelltsi zavar, a bal kamra izomfalnak vastagodsa (hipertrfia), szvizomelhals (infarktus), szvelgtelensg.
- Vgtagi artris rszklet, keringsi zavar.
Mindezen betegsgek kzs jellemzje az, hogy egyszerbben, jval nagyobb esllyel lehet megelzni, elkerlni ket, mint kialakult formjukban kezelni, meggygytani. gy a legfontosabb a kivlt ok, a magas vrnyoms rendezse, karbantartsa. Kapcsold cikkeink egsz sora mutatja be, mit tehetnk mg egszsgesen, illetve mr rintettknt azrt, hogy a vrnyomsunk az ajnlott szinten, a 140/90 Hgmm rtk alatt maradjon - a vrnyoms rendszeres ellenrzstl, az letmdi vltozstatsokon t a gygyszeres kezelsig.
|