jacek
Számláló
Indulás: 2007-04-14
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Ajánlott linkek
 
Barátaim oldalai
 
Gondolatok
 
Kedvenc oldalak
 
Friss Hírek
 
Gazdasági oldalak
 
Időjárás

Hőtérkép

 15 napos idojárásjelentés
 
A Te adataid
IP
 
Egészség-betegség
Egészség-betegség : A reflux betegség

A reflux betegség

  2007.06.03. 16:52

"Álarcos fojtogató" "Az atípusos tünetcsoporton belül három fôcsoportot különíthetünk el: nem szíveredetű mellkasi fájdalom, légzôszervi panaszok és gégészeti tünetek. A légzôszervi panaszok közé tartozik az asztma, a krónikus, idült köhögés – számos olyan tünet, amely a reflux betegségtôl függetlenül is jelentkezhet allergiás vagy bármilyen más alapon. A leggyakoribb gégészeti panasz a fôleg reggel jelentkezô rekedtség. Mindent összevetve az atípusos tünetek komoly problémát jelentenek, mert bár mindenütt felsoroljuk ôket, a klinikai képek összekeverednek: nagyon nehéz eldönteni, hogy egy bizonyos atípusos panasz valóban a reflux betegséget jelzi-e vagy egy másik a savas gyomortartalom nyelôcsôbe történô visszaáramlása nélkül jelentkezô betegséget."

A reflux betegség nyelôcsövön kívüli tünetei

A garat és a gége még a nyelôcsônél is gyengébb védelemmel van ellátva a gyomorból visszaáramló savval szemben. Ennek következtében a sav könnyen garat-, illetve gégegyulladást okozhat.

A kezelés kulcsa a hosszú távú fenntartás. A reflux betegség jellemzôen elhúzódó állapot, amelyben a panaszok és a nyálkahártya károsodása a gyógyszeres kezelés abbahagyása után gyakran visszatérnek.

A reflux betegség a világon az egyik leggyakrabban elôforduló emésztôrendszeri rendellenesség, amely a lakosság jelentôs részét érinti (a felnôtt lakosság 40-60%-ának van erre utaló panasza).

Az orvosok már régen sejtették, hogy a reflux betegség ún. atípusos, emésztôrendszeren kívüli tüneteket is okozhat, azt azonban csak néhány évtizede tudják, hogy ezek elôfordulási gyakorisága megközelítheti a típusos tünetekét.

A reflux betegség tünetei két nagy csoportba sorolhatók: típusos és atípusos tünetek. A két tünetcsoporton belül melyek a vezetô panaszok?

A típusos tüneteken belül a vezetô panasz a jól ismert gyomorégés, amely a mellcsont mögött jelentkezô kellemetlen, égô érzésként írható le. Jelentkezését a savas gyomortartalom nyelôcsôbe történô visszaáramlása okozza, ezért a "gyomorégés" kifejezés tulajdonképpen téves. Az angol szakszó, a "heartburn", vagyis "szívégés" szintén félrevezetô. Eredete talán azzal magyarázható, hogy mind a gyomorégés, mind a szíveredetű fájdalom – bár egymástól függetlenek  a mellcsont mögött jelentkeznek.
Az atípusos tünetcsoporton belül három fôcsoportot különíthetünk el: nem szíveredetű mellkasi fájdalom, légzôszervi panaszok és gégészeti tünetek. A légzôszervi panaszok közé tartozik az asztma, a krónikus, idült köhögés  számos olyan tünet, amely a reflux betegségtôl függetlenül is jelentkezhet allergiás vagy bármilyen más alapon. A leggyakoribb gégészeti panasz a fôleg reggel jelentkezô rekedtség. Mindent összevetve az atípusos tünetek komoly problémát jelentenek, mert bár mindenütt felsoroljuk ôket, a klinikai képek összekeverednek: nagyon nehéz eldönteni, hogy egy bizonyos atípusos panasz valóban a reflux betegséget jelzi-e vagy egy másik  a savas gyomortartalom nyelôcsôbe történô visszaáramlása nélkül jelentkezô  betegséget.
A típusos és atípusos tünetek többnyire egyszerre vagy külön-külön jelentkeznek?
Ha az orvos nagyon pontosan rákérdez a tünetekre, ha minden részletre odafigyel, akkor általában ki lehet mutatni, hogy egyszerre jelentkeznek. Van néhány olyan – megfontolandó – álláspont is, melyek szerint ezek a tünetek voltaképpen beletartoznak szervesen a GERD palettájába, így helyesebb lenne "extraoesophageális" (nyelôcsövön kívüli) vagy "supraoesophageális" szimptómáknak (tüneteknek) nevezni ôket. A betegek egyénisége, egészségi állapota nagymértékben eltér, ezért mindannyian másképpen értékelik a tünetek súlyosságát, sokan oda sem figyelnek gyomorégési vagy fulladási rohamaikra. Másrészt a reflux betegség lehet néma, ami azt jelenti, hogy gyakran tünetszegény és elbújik a vezetô atípusos tünet mögött. Néhány perces savas expozíció (a nyelôcsôben fennálló maró hatás) ugyan kiválthat heves köhögési rohamot vagy hörgôgörcsöt, komoly emésztôszervi panaszt azonban nem feltétlenül okoz, így azok elsikkadnak.

A típusos vagy atípusos tünetcsoport a veszélyesebb? Egyáltalán lehet-e ilyen különbséget tenni? Nem, nem lehet. A tünetek önmagukban nem tekinthetôk veszélyesnek, "csupán" az életminôséget rontó tényezôknek. A szövôdmények szempontjából nem az a fontos, hogy a tünetek típusosak vagy atípusosak-e, hanem, hogy mennyi ideig állnak fenn megfelelô kezelés nélkül. Ha nagyon sokáig fennállnak, akkor például egy reflux betegség okozta asztma a késôbbiekben valódi asztmává alakul át.

A refluxos betegek életminôségét nagymértékben rontja az ún. éjszakai saváttörés, az alvás közben vagy lefekvéskor jelentkezô gyomorégés.
Az éjszakai gyomorégés az utóbbi idôben került az érdeklôdés homlokterébe. A betegek maguktól nem mindig számolnak be róla, de rákérdezés után sokkal többen panaszkodnak rá, mint valaha is gondoltuk. A gyomorégéses tünetek azonban nem minden refluxos betegnél jelentkeznek éjszaka, nappal  testhelyzet-változtatáskor (lehajlás) vagy étkezés után  ugyanolyan intenzitással elôfordulhatnak.

A reflux betegség atípusos tünetek alapján történô felismeréséhez számos szakterület összefogására van szükség  fül-orr-gégészet, fogászat, pulmonológia. Működik ez az együttműködés a szakterületek között?

A helyzet az, hogy például fül-orr-gégészek gyakran csak azokban az intézetekben ismerik a fül-orr-gégészeti betegségek lehetséges összefüggését a reflux betegséggel, ahol jól működô gasztroenterológiai centrum, illetve csoport dolgozik. Ilyen intézetekben a szakembereknek lehetôségük nyílik az interdiszciplináris (több szakterületet érintô) tapasztalatok megvitatására.

A túlspecializálódás feloldásában hatalmas jelentôsége van a megfelelô családorvos-képzésnek. Ôk találkoznak leggyakrabban a betegekkel, ezért nekik kell a különbözô tüneteket összekapcsolni: ha például egy jellegzetesen gyomorégéses beteg egyszer csak arra kezd panaszkodni, hogy az utóbbi idôben éjszaka nagyon gyakran köhög, fullad, asztmás jellegű köhögése van, akkor a családorvos már gyanakodhat a reflux betegségre. Ha azonban a beteg tüneteivel csak tüdôgyógyászhoz fordul, akkor  a teljes kórkép hiányában  a reflux betegség könnyen elsikkadhat kivéve, ha a többirányú érdeklôdésű szakember azonnal felfigyel a légzôszervi tünetcsoportba nehezen beleilleszthetô tünetekre (reggeli rekedtség, torokköszörülés stb.). A szakterületek közötti összefogás tehát elengedhetetlen a reflux betegség felismerésében és kezelésében. Ezévi fô tevékenységem  természetesen a gyógyítás mellett  éppen ennek az információs szakadéknak a megszüntetése.

Milyen megközelítéssel kezelik az atípusos tüneteket?

Atípusos tünetek esetében elfogadott eljárás a diagnosztikus protonpumpa-gátló teszt alkalmazása. Ha például egy köhögésre panaszkodó betegnél kizártuk az irritatív környezet (vegyszerek) okozta asztma, illetve valódi, öröklôdô asztma lehetôségét, akkor terápiás tesztként két hónapig protonpumpa-gátló gyógyszerrel kezeljük. Amennyiben a savtermelést gátló gyógyszer hatására a légzôszervi tünetek enyhülnek vagy megszűnnek, akkor megállapíthatjuk, hogy a reflux betegség okozta a tüneteket. Kizárólag protonpumpa-gátló gyógyszerek adása azonban nem mindig elegendô. A reflux által súlyosbított asztma esetében mindkét betegséget kezelni kell. Bár savtermelést gátló gyógyszerekkel enyhíthetjük az asztmát kiváltó vagy súlyosbító tényezôt, a hörgôgörcsök  amelyekhez a szervezet már szinte hozzászokott  szintén kezelésre szorulnak.

Másik érdekes különbség, amely természetesen a kezelést is befolyásolja, az a következô: míg az atípusos tünetekkel jelentkezô betegek 60-75 százalékában endoszkóposan nem mutatható ki nyelôcsô-gyulladás, addig a típusos tünetekkel jelentkezô betegek jelentôs többségében igen.

Az Ön tapasztalata szerint a betegek mennyi idô elteltével fordulnak elôször orvoshoz az elsô kellemetlen tünet jelentkezésétôl számítva? Atípusos tünetekkel jóval korábban fordulnak orvoshoz, mint típusos tünetekkel. Jól ismert tény, hogy a gyomorégést elôször mindenki maga próbálja megszüntetni  gyakran káros  házi praktikákkal (tej, pálinka). Atípusos tünetekkel azonban, például ismételten jelentkezô köhögési rohamokkal, torokfájással, orrmelléküreg-gyulladással vagy mellkasi fájdalommal sokkal korábban keresik fel az orvost.

Léteznek-e magyar adatok a reflux betegség típusos és atípusos tüneteinek elôfordulásáról? A típusos tünetekre vonatkozóan már több felmérést is készítettek a betegek (laikusok), a családorvosok és a gasztroenterológusok körében. Az eredmények azonban jelentôsen különböznek, hiszen mind a betegek, mind a szakemberek csoportján belül is nagymértékben eltér a reflux betegség ismertségének aránya, illetve súlyosságának megítélése. Pontos elôfordulási adatok egyébként más országokban sincsenek.

A reflux tünetei

1. Típusos (emésztôrendszeri) tünetek (gyomorégés, nyelési nehézség, regurgitáció/visszaáramlás)
2. Atípusos (emésztôrendszeren kívüli) tünetek:
a. nem szíveredetű mellkasi fájdalom,
b. légzôszervi panaszok (asztma),
c. fül-orr-gégészeti tünetek (krónikus köhögés,
garat-, gége- és torokgyulladás, rekedtség)

A reflux betegség nyelôcsövön kívüli tünetei

Mind az egészséges emberek, mind a refluxos betegek esetében elôfordulhat, hogy a visszaáramló savas gyomortartalom a szájüreg vagy a garat és a gége nyálkahártyájával érintkezik. A garat az orrüreg hátsó részétôl a gégefedôig terjed. A gégefedô a légcsô bemeneti nyílását zárja el nyeléskor. A gége a hangképzés szerve. Belsô felszínét a hangszalagok osztják ketté, alattuk kezdôdik a légcsô.

Ha a beteg kórtörténetében szerepel regurgitáció (a gyomortartalom visszaáramlása a szájba), különösen éjszaka és köhögés kíséretében, akkor nagy valószínűséggel olyan refluxról beszélünk, amely a nyelôcsônél magasabban fejti ki káros hatását. A gyakori torokköszörülés, a visszatérô  fôleg reggeli  rekedtség, a kellemetlen lehelet, valamint a szűnni nem akaró köhögés mind-mind a reflux betegség nyelôcsövön kívüli tünetei közé tartoznak.

 A reflux betegség okozta fül-orr-gégészeti panaszoktól szenvedô betegek mindössze 43%-ánál jelentkeznek a klasszikus gyomorégéses, regurgitációs és nehéznyeléses tünetek.
 Bizonyos felmérések szerint az asztmások akár 80%-ának is lehet reflux betegsége. Ha egy asztmás beteg tünetei, asztmás epizódjai késô éjszaka jelentkeznek vagy nem javulnak a hagyományos gyógyszerekre, az orvos joggal gyanakodhat a reflux betegségre mint a tünetek elôidézôjére.
 A reflux betegség felelôs a krónikus köhögéses esetek mintegy 20%-áért. A reflux betegség az elsô számú gyanúsított, ha a páciens nem dohányzik.

Fogak

Ma már számos kutatás alapján feltételezhetô, hogy a szájüregbe visszaáramló gyomorsav megtámadja a fogakat. Nemrégiben találtak is olyan bizonyítékokat, amelyek megerôsítik a reflux és a fogszuvasodás összefüggését. Ebben az esetben a fogzománc a sav maró hatásának következtében sérül, vagyis  a lyukas fogak szokásos keletkezésével ellentétben  baktériumok nélküli kémiai folyamatok során.
Megdöbbentô adat  és a sav szerepét bizonyítja , hogy míg a fogszuvasodás elôfordulását az átlagnépesség körében 2-18%-ra becsülik, addig a refluxos betegeknél ez az arány 20-50 százalék is lehet.

 A GERD rövidítés az angol "gastrooesophageal reflux disease" kifejezésbôl származik, jelentése nyelôcsô reflux betegség.
 Az LPRD rövidítés az angol "laryngopharyngeal reflux disease" kifejezésbôl származik, jelentése garat-gége reflux betegség. (A "reflux betegség" kifejezés a mindennapi szóhasználatban kizárólag a nyelôcsô reflux betegséget jelenti.)
 Oesophagus (angol): nyelôcsô.
 Larynx (angol): gége.
 Pharynx (angol): garat vagy torok.

Garat-gége

A garat és a gége még a nyelôcsônél is gyengébb védelemmel van ellátva a gyomorból visszaáramló savval szemben. Ennek következtében a sav könnyen garat-, illetve gégegyulladást okozhat. A refluxos irritáció legjellemzôbb tünetei:
rekedtség, torokfájás, gyakori torokköszörülés, krónikus köhögés, gombócérzet a torokban, keserű íz a szájban, hirtelen légszomj. A garat-gége reflux betegségben szenvedôk közül sokan egyáltalán nem mutatnak gyomorégéses tüneteket, másoknál a nyelôcsôben és a nyelôcsövön kívüli tünetek egyformán jelentkeznek. A panaszok gyakran éjszaka a legrosszabbak (fekvô testhelyzetben), amikor a savas gyomortartalom könnyebben kúszik vissza a nyelôcsôbe. A fehér, fordított V alakot formázó sávok a hangszalagok. A légcsônyílás hátulsó része a sav maró hatásának következtében megvastagodott.

A részletes anamnézis (kórelôzmény) felvétele után az orvos megvizsgálja a beteg fejét és nyakát. Közben különös figyelmet szentel az orrüreg és garat (torok) területének. Ezután következik a gége megvizsgálása, amely egy vékony, rugalmas száloptika, az ún. laryngoscope segítségével történik. Ha a terület kifejezetten piros és gyulladt, elôfordulhat, hogy a betegnek garat-gége reflux betegsége van.
Ha a panaszok különösen súlyosak vagy nem enyhülnek a gyógyszeres kezelés hatására, az orvos további vizsgálatokat kérhet a diagnózis megerôsítésére. Ilyen a 24 órás pH-monitorizálás (megfigyelés), amely a reflux diagnosztikájának ún. arany-standardja. Az ambuláns (kórházi befekvést nem igénylô) vizsgálat során egy vékony szondát dugnak a beteg orrüregén keresztül a nyelôcsövébe. A szonda érzékeli a nyelôcsôbe, illetve a garatba visszajutó gyomorsav mennyiségét. A műszert egy kis zsebszámítógéphez csatlakoztatják, amely 24 órán keresztül rögzíti az eseményeket. A reflux betegség egyértelműen igazolható, ha az LPRD jellemzô tüneteinek jelentkezése és a nyelôcsô, illetve garat pH-értékének 4 alá való csökkenése (a savas vegyhatás fokozódása) egybeesik.
Tüdô

Bár mind a GERD, mind az asztma gyakori betegségek, együttes elôfordulásuk gyakoribb annál, hogy azt a véletlen számlájára írhatnánk. Az amerikai felnôttek 3-10%-a asztmás, 7%-a szenved mindennapi refluxos panaszoktól, 36%-ának havonta legalább egyszer jelentkezik gyomorégéses tünete. A két betegség együttes elôfordulásának esélye  a véletlen törvényeinek megfelelôen – nem haladhatná meg az 5%-ot. Ehhez képest a krónikus asztmában szenvedô betegek 45-89%-a refluxos beteg.
A reflux és az asztma közötti kapcsolatot vizsgáló tanulmányok ellentmondásosak, a mai napig nem tisztázott, hogy vajon a reflux okozza-e asztmát vagy egyszerűen felerôsíti a már meglévô állapotot.

A savas reflux kétféleképpen válthat ki asztmás rohamokat:

 Az elsô esetben a garatba visszajutó savat belélegezzük, így a sav maga okozza a hörgôgörcsöt, amely megakadályozza a levegô szabad áramlását (ez egy asztmás roham).

 A második esetben a sav valójában nem kerül a légutakba. Ekkor a nyelôcsôhöz és a hörgôkhöz futó közös idegek adják a magyarázatot arra, hogy a nyelôcsôben történô savas visszaáramlás a hörgôk összehúzódását okozza.
Ezen két mechanizmuson túl az asztmás légzészavarok kezelésére használt gyógyszerek (antiasztmatikumok) is növelhetik a savas gyomortartalom visszaáramlásának veszélyét azáltal, hogy a hörgôk simaizomzata mellett a nyelôcsô alsó záróizmát is ellazítják. A reflux betegség protonpumpa-gátló gyógyszerekkel történô kezelése azonban enyhítheti az asztmás betegek panaszait (egy 1998-ban publikált kanadai felmérésrôl készült cikk szerint 69 százalékban), sôt az antiasztmatikumok adagja is csökkenthetô (62 százalékban).

Gyomorégés éjszaka és nappal
A reflux betegség leggyakoribb tünete


A gyomorégés egy kellemetlen érzés, amely általában a mellcsont mögött, a mellkasban jelentkezik. Az égetô érzést az okozza, hogy a savas gyomortartalom érintkezésbe kerül a nyelôcsô érzékeny nyálkahártyájával. A gyomorégéses betegek általában a következô tünetekrôl számolnak be: 
égetô mellkasi fájdalom, amely a mellcsont mögött indul és a torok felé irányul,
 olyan érzés, mintha az étel vagy a folyadék visszajönne a szájba vagy a torokba,
 savas vagy keserű érzés a torok hátsó részén,
 lefekvéskor vagy lehajláskor erôsödô mellcsont mögötti fájdalom.

A nyelôcsô keskeny, hozzávetôlegesen 25 cm hosszú izomtömlô, amely a nyelv alatt kezdôdik és a gyomornál végzôdik. Legfelül és legalul a legkeskenyebb, de középen is elvékonyodik kissé

Az étel a következôképpen jut a nyelôcsövön át a gyomorba: a nyelôcsô perisztaltikus mozgása (hullámzó izomösszehúzódások sorozata) a gyomorba "szállítja" az ételt. A gyomor savval és különbözô enzimekkel  nevezetesen sósavval és pepszinnel  lebontja az étel keményítô-, zsír- és fehérjetartalmát.

A gyomor belsô rétegétôl eltérôen, amely egy vastag, védônyálkával ellátott "bélés", a nyelôcsô belsô nyálkahártyája gyengébb védelmet nyújt a gyomorsav és egyéb maró hatású anyagok ellen. A nyelôcsô épségét ezért más tényezôk védik. Ezek közül a legfontosabb a nyelôcsô-gyomor határán elhelyezkedô záróizom. A nyelôcsô alsó záróizma nyelés után megnyílik, hogy az étel bejuthasson a gyomorba, közvetlenül ezután pedig bezárul, hogy megakadályozza a savas gyomortartalom regurgitációját (visszaáramlását). A nyelôcsô alsó záróizma addig marad összehúzódva, amíg újabb falatot le nem nyelünk. Ha ez a szorító zár vagy gyűrű nem elegendô a regurgitáció megakadályozásához és a sav visszaáramlik a nyelôcsôbe (reflux), a nyelôcsô perisztaltikus mozgása képviseli a második védelmi vonalat, és a felszökô gyomortartalmat visszajuttatja a gyomorba.

A gyomorégés leggyakrabban a következô tevékenységekkel összefüggésben jelentkezik: nehéz (zsíros, fűszeres) ételek fogyasztása után, lehajláskor, emeléskor és lefekvéskor (különösen, ha a hátunkra fekszünk). A gyakran refluxos tünetektôl szenvedô betegek közel háromnegyedénél jelentkezik a gyomorégés éjszaka. Ezek a betegek gyakran igen súlyosnak ítélik meg panaszaikat: egy felmérés során az ún. éjszakai saváttörést megélô betegek anginás fájdalomhoz és szívrohamhoz hasonló érzésekrôl számoltak be. Éjszakai saváttörésrôl akkor beszélünk, amikor az éjszaka folyamán  este 22 óra és reggel 6 között  a gyomor pH-ja több mint egy órán át pH 4 alatt marad. Az éjszakai saváttörés egészséges embereknél is elôfordul, de bizonyított tény, hogy a refluxos betegek körében több, mint hatszor gyakoribb. Jelentôsége abban rejlik, hogy fekvô testhelyzetben a savas gyomortartalom hosszabb ideig maradhat a nyelôcsôben és fejtheti ki a nyelôcsô nyálkahártyáját károsító, maró hatását.
Rendkívül fontos, hogy ôk lefekvés elôtt megelôzô intézkedéseket tegyenek. Íme néhány tanács az éjszakai saváttörés megelôzésére:

 Lefekvés elôtt három órával együnk utoljára.
 Kerüljük az esti csipegetést.
 Forduljunk a bal oldalunkra. Ha a jobb oldalunkon fekszünk, akkor a gyomrunk magasabban helyezkedik el, mint a nyelôcsövünk, ezáltal nyomás nehezedhet a nyelôcsô alsó záróizmára, ami növeli a savas gyomortartalom visszaáramlásának veszélyét.
 Emeljük meg ágyunk fejrészét 15-20 centiméterrel. Felsôtestünk (nem csak fejünk!) megemelésével fekvô helyzetben is megakadályozhatjuk a maró hatású gyomortartalom visszaáramlását.

A reflux betegség kezelése

A reflux betegség kezelésének céljai:

 a panaszok enyhítése,
 a nyelôcsô-gyulladás gyógyítása,
 a nyelôcsô-gyulladás visszatérésének, illetve további szövôdmények (nyelôcsô-szűkület, Barrett-nyelôcsô, hörgôgyulladás, asztma) kialakulásának megakadályozása.

A kezelés kulcsa a hosszú távú fenntartás. A reflux betegség jellemzôen elhúzódó állapot, amelyben a panaszok és a nyálkahártya károsodása a gyógyszeres kezelés abbahagyása után gyakran visszatérnek. A protonpumpa-gátló gyógyszerek nagy elônye, hogy éveken keresztül is szedhetôek káros mellékhatások jelentkezése nélkül. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a protonpumpa-gátlók nemcsak enyhítik, hanem legtöbb

Reflux kvíz

1. Mely tényezôk segíthetik elô a reflux betegség kialakulását?
a. a nyelôcsô-gyomor határán elhelyezkedô
záróizom nem megfelelô működése
b. késleltetett gyomorürülés
c. csökkent nyáltermelés
d. fokozott gyomorsavtermelés
e. a fentiek közül mindegyik

2. Melyek a reflux betegség tünetei?
a. gyomorégés, égô mellkasi fájdalom
b. köhögés, rekedtség
c. nehéz nyelés
d. fokozott nyálelválasztás
e. a fentiek közül mindegyik

3. Mikor kell a gyomorégés tüneteivel orvoshoz fordulni?
a. Ha nyelési problémák vagy fulladásérzés
jelentkezik.
b. Ha a gyomorégés minden nap jelentkezik.
c. Ha a gyomorégés heti két alkalomnál
többször jelentkezik és a beteg által
alkalmazott életmódbeli változtatások,
esetleg recept nélkül kapható savközöm-
bösítô szerek hatására sem enyhül.

4. Mi a reflux betegség leggyakoribb szövôdménye?
a. reflux oesophagitis (nyálkahártya-
gyulladás a nyelôcsôben)
b. nyelôcsô-szűkület
c. Barrett-nyelôcsô

5. A világ népességét tekintve az emberek hány százalékának van reflux betegsége?
a. 20%
b. 30%
c. 40-60%

6. Melyik állítás igaz a gyomorsav mennyiségének, illetve a beteg panaszainak kapcsolatát illetôen?
a. A beteg panaszainak súlyossága,
a gyomorégés mértéke mindig a túlzott
gyomorsavtermelés következménye.
b. Normál mennyiségű gyomorsavval rendel-
kezô embernek is lehetnek visszatérô
refluxos panaszai.

7. Mikor mondhatjuk, hogy valakinek enyhe reflux betegsége van?
a. Ha a gyomorégés nem minden nap
jelentkezik.
b. Ha a gyomorégés heti két alkalomnál
ritkábban jelentkezik.
c. Ha jelentkeznek a reflux betegségre
jellemzô tipikus tünetek, de a nyelôcsô
nyálkahártyájának egyértelmű eltérése
(felmaródás, fekély) nem tapasztalható.

8. Melyik az enyhe reflux betegség kezelésének helyes útja?
a. Az enyhe reflux betegség nem okoz
a betegnek komoly panaszokat, ezért nincs
különösebb teendô.
b. Enyhe reflux betegség esetében minden
esetben elegendô az étkezési szokások
megváltoztatása.
c. Enyhe reflux betegség esetén is szükség
lehet a részletes kivizsgálásra és a gyógyszeres kezelésre.

Bronchitisre gyanakodtam
29 éves interjúalanyunknál hosszú ideig nem jelentkeztek a reflux betegség típusos tünetei
A reflux betegség mely tünete jelentkezett Önnél elôször?
Szívszorítás, hátfájás.
Azóta jelentkeztek újabb panaszok is?
Igen, gyomorégés, torokkaparás.
A tünetek jelentkezése mivel áll összefüggésben?
Leginkább az étkezéssel, pedig nem eszem különösen fűszeres vagy zsíros ételeket.
Mennyi idô elteltével fordult elôször orvoshoz?
Három év után. Azt gondoltam, hogy a szívemmel lehet valami probléma, az erôs hátfájás alapján bronchitisre gyanakodtam, ezért felkerestem a belgyógyászomat.
Milyen kivizsgálásokon esett át?
Helycobacter pylori vizsgálaton, gyomortükrözésen, és tüdôszűrésen, hogy kizárják a tüdôgyulladást. Reflux betegséget és savtúltengést állapítottak meg.
Milyen tanácsokkal látta el az orvos?
Savtermelést gátló gyógyszert írt fel, amit naponta háromszor kellene szednem. Elmondta továbbá, hogy mely ételek fogyasztása kerülendô: a zsíros, fűszeres ételek és a szénsavas italok fogyasztása.
Tájékozódott-e más forrásból is a betegségrôl?
Igen, vásároltam a témához kapcsolódó, számomra is érthetô kiadványokat.

Helyes válaszok: 1. e, 2. e, 3. c., 4. a, 5. c, 6. b, 7. c, 8. c

Kiegészítések a kvízhez

1. A reflux betegség kialakulásának hátterében rendkívül bonyolult összefüggések állnak. Az okok között szerepelhetnek örökletes tényezôk, veleszületett vagy szerzett szervi eltérések, életmódbeli hatások vagy gyógyszerhatások. A betegség kialakulásának lényege, hogy felborul az egyensúly a nyelôcsô nyálkahártyáját védô tényezôk, illetve az azt károsító tényezôk, elsôsorban az agresszív gyomorsav között. Szakértôk a reflux betegség leggyakoribb kiváltó okának a nyelôcsô-gyomor határán lévô záróizom nem megfelelô működését tartják, de az okok között szerepelhetnek egyéb tényezôk is.

2. A reflux betegség leggyakoribb jellegzetes tünete a gyomorégés és az ehhez kapcsolódó égô jellegű mellkasi fájdalom. További tünet lehet a nehéz nyelés, illetve a gyomorsav közömbösítésére szolgáló fokozott nyáltermelés. Ezeket a tüneteket nevezzük a betegségre jellemzô típusos tüneteknek. Elôfordulhat azonban, hogy a visszaáramló gyomorsav nemcsak a nyelôcsôbe, hanem a légcsôbe, illetve a tüdôbe jut, krónikus hörghurutot idézve elô. Ehhez a tünetcsoporthoz tartozik a köhögés, a nehézlégzés és a rekedtség is. Utóbbiakat atípusos tüneteknek nevezzük, mert nem kizárólag a reflux betegségre jellemzôek, hanem más betegségek tünetei is lehetnek.

3. A gyomorégéstôl szenvedôk többsége kezdetben nem fordul orvoshoz panaszaival, sokáig életmódbeli változtatásokkal, illetve recept nélkül kapható gyógyszerek szedésével próbálja kezelni magát. Amikor azonban a kellemetlen tünetek rendszeresen visszatérnek, a recept nélkül kapható gyógyszerek használata heti két alkalomnál gyakrabban szükséges, illetve a tünetek nem enyhülnek, akkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Ne várjuk meg, amíg a gyomorégés minden nap jelentkezik vagy a reflux komolyabb problémákat okoz, úgymint a nyelési nehézség vagy a fulladásérzés.

4. A típusos refluxos tünetek miatt orvoshoz forduló betegek közel felénél kimutatható nyálkahártya-gyulladás a nyelôcsôben. Ennek súlyossági foka nagymértékben eltérhet, a sérülések nélküli nyálkahártyától a jelentôs mértékben sérült vagy fekélyes nyálkahártyáig. A második leggyakoribb szövôdmény a nyelôcsô-szűkület, amely az endoszkóposan (tükrözéssel) vizsgált betegek mintegy 10%-ánál mutatható ki. A Barrett-nyelôcsô a krónikus refluxban vagy nyelôcsô-gyulladásban szenvedô betegek 10-20%-ánál fejlôdik ki, a refluxos tünetektôl szenvedô átlagnépesség 2%-ánál.

5. A reflux betegség a világon az egyik leggyakrabban elôforduló emésztôrendszeri rendellenesség, amely a lakosság jelentôs részét érinti (a felnôtt lakosság 40-60%-ának van erre utaló panasza). A betegség elôfordulási gyakorisága országról-országra változik, sokkal gyakrabban fordul elô az európai és észak-amerikai országokban, mint Ázsiában. Ennek oka lehet a zsírban gazdagabb táplálkozás, genetikailag meghatározott tényezôk, illetve a gyomor eltérô savtermelése is.

6. Reflux betegségben a hangsúly nem a sav mennyiségén van (a reflux betegek nagyobb részénél normális a savtermelés), sokkal inkább annak behatási idején és a nyálkahártya érzékenységén. Az utóbbi évek kutatásai egyértelművé tették, hogy a tünetek és a betegség súlyossága szigorúan attól függ, hogy a nyelôcsövet érintô savhatás mennyi ideig károsítja a nyálkahártyát. A gyomorsav mellett további agresszív tényezô a pepszin (fehérjebontó enzim) és az epe, amelyek csak savas közegben fokozzák a szöveti károsodást.

7-8. A reflux betegség természetes lefolyását illetôen az utóbbi évek kutatásai szerint az enyhe, illetve a súlyosabb (kimutatható szöveti károsodással járó) betegség esetén a tünetek súlyossága, fennállásuk idôtartama, a betegség elhúzódó jellege, és a visszaesések tekintetében nincs lényeges különbség. Az "enyhe" reflux betegnél is sok esetben napi rendszerességgel jelentkeznek a tünetek, amelyeket  a beteg minden igyekezete ellenére  nem sikerül enyhíteni csupán az életmód megváltoztatásával, így ebben az esetben is a gyógyszeres kezelés hoz a beteg számára enyhülést.

Foorás:Vitalitas

 
Pontos idő
 
Dátum és Névnap

 

 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Szavazás
Egészségügyi ellátás
Jobb lett-e azegészségügyi ellátás a választások után?

igen
nem
Rosszabb lett
Ugyan úgy a paraszolventia számít
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Klikk rá
 
Hírdetések
 
Vélemények-üzenezek,kérdések
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Vállalkozásaim-képeim
 
zene
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal