jacek
Számláló
Indulás: 2007-04-14
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Ajánlott linkek
 
Barátaim oldalai
 
Gondolatok
 
Kedvenc oldalak
 
Friss Hírek
 
Gazdasági oldalak
 
Időjárás

Hőtérkép

 15 napos idojárásjelentés
 
A Te adataid
IP
 
Egészség-betegség
Egészség-betegség : A hasmenés étrendi kezelése és megelőzése

A hasmenés étrendi kezelése és megelőzése

  2008.07.21. 15:30

Milyen étrendet kövessünk hasmenés esetén? Hogyan előzhetjük meg a hasmenés vagy a nyári ételmérgezések kialakulását, és melyek azok az alapvető higiéniai szabályok, amelyek évszaktól függetlenül is érdemes betartanunk a konyhában vagy a bevásárláskor?

A hasmenés étrendi kezelése:

A megivott és a szilárd tápanyagokban lévő nedvességtartalomból, valamint az emésztőnedvekből a bélrendszerbe jutó folyadék (9-10 liter) nagy része a vékonybélből szívódik fel, a vastagbélbe pedig már csak másfél liternyi folyadék jut. A vastagbélből később ez is visszaszívódik, így a széklettel csak nagyjából egy deciliternyi távozik. Hasmenésről akkor beszélünk, ha a székletürítés gyakorisága meghaladja a napi 2-3 alkalmat, továbbá a széklet hígabbá válik, víztartalma erősen fokozódik. A hasmenés lehet ozmotikus, amikor a bélcsatornában vissza nem szívódó, vízben oldott anyagok maradnak vissza, amelyek vizet kötnek meg (ez például tejcukor-érzékenység vagy szorbitfogyasztás esetén fordulhat elő). Kiválasztásos hasmenés esetén a kiválasztási folyamatok kerülnek túlsúlyba a folyadékfelszívódással szemben, például különféle baktériumok méreganyagai, bélbetegségeket okozó vírusok, bizonyos hashajtók, illetve egyes gyógyszerek hatására, amelyek elősegítik a kiválasztást.

Felszívódási zavar okozta híg, vizenyős hasmenés fordulhat elő például Crohn-betegség és fekélyes vastagbélgyulladás, illetve bizonyos daganatok kialakulásakor. Gyorsuló bélmozgás esetén a béltartalom csak rövid ideig érintkezik a gyomor-bél traktus felszívó felületével: ezt az állapotot gyógyszerek, savközömbösítő anyagok, hashajtók vagy hormonok okozhatják, amelyek ingerlik a bél simaizmait. Egyes baktériumok (szalmonellák, shigellák vagy kolera), vírusok vagy gombák heveny (gyorsan kialakuló és/vagy rövid lefolyású) hasmenést vagy ételmérgezést (toxikus hasmenést) is okozhatnak, amennyiben túlságosan elszaporodnak a bélcsatornában. Az ételmérgezések által kiváltott hasmenések megelőzéséről korábbi cikkünkben talál bővebb információkat: Tanácsok a nyári ételmérgezések elkerüléséhez.

Folyadék-, só-, vitamin- és ásványianyag-pótlás

Az étrendi kezelés során egy-két napos koplalás szükséges, a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre azonban ilyenkor is ügyelni kell a só- és folyadékháztartás megfelelő egyensúlya miatt (a szervezet folyadékháztartásának szabályozásában a kálium és a nátrium töltenek be alapvető szerepet). A diéta során csak fokozatosan építhetőek be az egyes élelmiszerek.

A pótlás enyhén sózott, cukor nélkül készített fekete vagy zöld teával, szűrt, natúr gyümölcslével, szénsavmentes ásványvízzel, ivóvízzel vagy zöldség-gyümölcs centrifugában készített sárgarépalével történik. A beteget kottyonként kell itatni - akár negyed vagy félóránként - még akkor is, ha hányingere van. A kiszáradás megelőzésére és kezelésére a gyógyszertárakban recept nélkül kaphatóak az úgynevezett "rehidráló" sókeverékek: az ebből készített italok gyermeknél és felnőtteknél is egyaránt hatásosak.

A tünetek enyhülésekor a folyadékot zöldségfőzettel, főtt burgonya leszűrt levével, sárgarépalevessel egészíthetjük ki (ez utóbbi esetben a megtisztított sárgarépát lereszeljük, hideg sós vízben puhára főzzük, majd áttörjük és ismét összeforraljuk). A burgonya és a sárgarépa fontos káliumforrás. A menüt száraz rántással készült rántott levessel, vizes burgonyapürével, burgonyahabbal (a főtt burgonyát burgonyatörőn préseljük át, hogy laza legyen), héjában vagy sütőben sütött burgonyával bővíthetjük. Rizsből és zabpehelyből nyáklevest is készíthetünk: a zabpelyhet hideg vízben körülbelül 10 percig kell áztatni, utána 20 percig főzni, majd leszűrni, áttörni, újra felforralni és sóval ízesíteni. Jó hatású továbbá a banán és az almakúra (naponta 1-1,5 kg nyers, frissen reszelt almát adjunk a betegnek, kis adagokra elosztva). Ezek az ételek könnyen felszívódnak a vékonybélből, emellett megnyugtatják a bél nyálkahártyáját és energiát adnak a szervezetnek. Az étrend tovább bővíthető sós lezsírozott húslevessel, kétszersülttel, enyhén pirított vizes zsemlével, fehér kenyérrel és ropival. A rostok közül a pektin adható, például alma, banán vagy hámozott őszibarack formájában. A zöldségfélék és gabonák közül a fehér- és a sárgarépa, a burgonya, a petrezselyemgyökér és a rizs fogyasztása ajánlott. A szorbittartalmú mesterséges édesítőszerek és a cukor kerülendőek, ugyanis fokozzák a bélmozgást.

A fertőzéses eredetű hasmenések kezelése:

Az ételmérgezések megelőzhetők a körültekintő vásárlással, valamint az élelmiszerek helyes tárolásával és a higiénés szabályok betartásával. A nyári hónapokban különösen megnő a fertőzésveszély, hiszen a melegben a baktériumok gyorsabban is szaporodnak. A kialakuló betegség súlyosságát az elfogyasztott élelmiszerekben lévő baktériumok mennyisége határozza meg. Fontos tudni, hogy megfelelő hőkezeléssel a baktériumok elpusztíthatók, hűtéssel viszont csak a szaporodásukat lehet meggátolni.

A gyorsan romló élelmiszereknél mindig ellenőrizzük a címkén feltüntetett fogyaszthatósági időpontot, az egyéb élelmiszereknél pedig a minőség megőrzési idejének dátumát. A gyártó által előre csomagolt áruknál (például tízdarabos csomagolt virsli, készétel konzervek, stb.), feltüntetett szavatossági idő csak addig érvényes, amíg fel nem bontjuk. Felbontás után lehetőleg azonnal fel kell használni őket, illetve legfeljebb egy napig tárolhatók még. Kosarunkban ne kerüljenek egymás mellé a csomagolatlan, különböző tisztaságú élelmiszerek. A hűtőszekrényben különítsük el a zöldség- és főzelékféléket, illetve a gyümölcsöket a többi élelmiszertől, például a felvágottaktól és a sajtoktól.

A tojásokat tároljuk hűvös helyen, előtte pedig tisztítsuk meg mindegyiket száraz papírtörlővel és távolítsuk el a durva szennyeződéseket. Feltörés előtt fertőtlenítsük az összes tojást klórtartalmú szerrel (2%-os hipós oldatban, 5-10 percig), ezt követően langyos vízzel öblítsük le mindegyiket. Fertőtlenítés után a tojásokat már ne tegyük vissza a tároló helyre; a feltört tojásokat rövid időn belül használjuk fel, addig is tegyük őket hűtőbe.

A húsokat közvetlenül a sütés, főzés előtt készítsük elő. A húst mindig a felhasználás előtt daráljuk le, darálva ne fagyasszuk le. Nyers hússal érintkezett felületekre és edényekbe ne tegyünk másfajta élelmiszert, például zöldséget, gyümölcsöt, illetve főtt, sütött ételt.

A főzéshez, sütéshez felhasznált különböző nyersanyagok tisztítását, előkészítését - például húsok, zöldségfélék - ne ugyanazzal a konyhai eszközökkel végezzük és ne ugyanazon a konyhai felületen. Kisméretű konyhában az élelmiszerek feldolgozását egymás után csak az előkészítő felület alapos tisztítása, fertőtlenítése után érdemes elkezdeni: a főzéshez, a tálaláshoz és fogyasztáshoz alaposan elmosogatott edényeket, eszközöket használjunk. Ügyeljünk rá, hogy a vágódeszka és más felületek hézagmentesek legyenek, ugyanis a kórokozók megtelepedhetnek a különféle résekben, ahol később elszaporodhatnak. A mosogatáshoz használt kefe, szivacs, kendő is legyen mindig tiszta, ezeket lehetőleg naponta fertőtlenítsük: mindehhez a mikrohullámú sütő az egyik legalkalmasabb eszköz (lásd korábbi cikkünket: Házi fertőtlenítés mikrohullámú sütővel). A felhasznált edényeket és konyhai eszközöket mosogatás után csorgatással szárítsuk, mivel a törölgetéssel is átvihetünk bizonyos szennyeződéseket. A személyi higiéniára is fokozottan ügyeljünk: csak tiszta kézzel fogjunk hozzá az ételek elkészítéséhez, és mindig mossunk kezet a különböző konyhai műveletek előtt és között.

Az ételkészítéshez minden esetben tiszta, jó minőségű és hibátlan nyersanyagokat használjunk. Megfelelő hőkezeléssel a kórokozó mikroorganizmusok teljesen elpusztíthatók. Az étel teljes mennyiségének fel kell forrnia, illetve át kell sülnie, a belsejében pedig mindenütt el kell érnie legalább két percre a 70 Celsius fokot. A hőkezelt készételeket rövid időn belül el kell fogyasztani, vagy hűtőben, 0 és +4 Celsius fok között kell tárolni őket. Ellenőrizzük rendszeresen a hűtő hőmérsékletét, az élelmiszereket pedig fajtájuk szerint elkülönítve, csomagolva, lefedve tároljuk.

A mélyhűtő hőmérséklete, így a fagyasztott élelmiszerek hőmérséklete is legyen 18 Celsius fok alatt. A mélyhűtött élelmiszereket közvetlenül a felhasználás előtt vegyük ki a hűtőből, felengedésük pedig a normál hűtőtérben vagy mikrohullámú készülékben történjen. A felengedett ételek sütésénél vagy főzésénél az élelmiszer közepének hőmérsékletét is állítsuk be a megfelelő értékre. Fontos, hogy soha ne fagyasszuk vissza az egyszer már felengedett ételeket!

 
Pontos idő
 
Dátum és Névnap

 

 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Szavazás
Egészségügyi ellátás
Jobb lett-e azegészségügyi ellátás a választások után?

igen
nem
Rosszabb lett
Ugyan úgy a paraszolventia számít
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Klikk rá
 
Hírdetések
 
Vélemények-üzenezek,kérdések
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Vállalkozásaim-képeim
 
zene
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal